Zniesienie maseczek i kwarantanny - zmiany w obostrzeniach w Polsce od poniedziałku 28 marca

Od poniedziałku 28 marca w Polsce przestają obowiązywać obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Jedyny wyjątek stanowi konieczność zakładania maseczek w przychodniach, aptekach czy szpitalach. Co się zmienia?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 28 marca zmieniają się obostrzenia związane z epidemią koronawirusa.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Zniesienie obowiązku zakładania maseczek - są jednak wyjątki 

  • Od poniedziałku nie trzeba zasłaniać nosa i ust maseczką w zamkniętych miejscach publicznych, na przykład w sklepach, kawiarniach, restauracjach, bankach itp. Jest jednak wyjątek, który dotyczy obiektów, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. W przychodniach, gabinetach lekarskich, szpitalu oraz w aptekach nadal trzeba posiadać maseczkę. Zasada ta obowiązuje jednak tylko do 30 kwietnia 2022 roku - później ma zostać zniesiona.

Ministerstwo Zdrowia mimo tego rekomenduje noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Resort zachęca, by wciąż nosić maseczki w miejscach, gdzie trudne jest zachowanie dystansu społecznego - np. w komunikacji publicznej.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych: Rząd zniesie obowiązek noszenia maseczek? Dr Sutkowski: Ja bym poczekał

  • Od 28 marca zniesiony zostaje obowiązek odbywania kwarantanny czy izolacji domowej dla osób zakażonych koronawirusem czy osób, które mieszkają z chorym na COVID-19 oraz osób wracających do Polski z zagranicy. Jednak osoby, które odbywają kwarantannę w dniu wejścia nowych przepisów, są zobowiązane dokończyć izolację na dotychczasowych zasadach. - Mając świadomość zagrożenia, osoby zakażone będą musiały same izolować się w domu. Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid - wyjaśniał Niedzielski. To oznacza, że samoizolacja pacjentów nie będzie już sprawdzana. 

Sanepid będzie mógł decydować o poddaniu kwarantannie lub izolacji poszczególne osoby tylko w szczególnych sytuacjach, na przykład wtedy, kiedy pojawi się duże ognisko zachorowań.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

kwarantanna - zdjęcie ilustracyjne Obostrzenia 2022 - kwarantanna, izolacja, testy i maseczki [LISTA ZMIAN]

  • Nadal obowiązkowa będzie karta lokalizacyjna pasażera, która jest wypełniana przez podróżnych przy przekraczaniu granicy.
  • Następnie zmieni się też "polityka testowania". - Od 1 kwietnia testy będą wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie, co będzie oznaczało, że lekarz zawsze będzie uczestniczył w tym procesie. Po pozytywnym wyniku lekarz będzie decydował o zwolnieniu lekarskim - powiedział Adam Niedzielski na ostatniej konferencji prasowej. Testy dla tych osób pozostają bezpłatne.

W rozporządzeniu utrzymano regulacje dotyczące ograniczenia do 30 kwietnia 2022 r. przekraczania koleją granicy polsko-białoruskiej, a także funkcjonowania systemów służących do wymiany informacji związanych z działaniami podejmowanymi w celu zapobiegania oraz przeciwdziałania następstwom wystąpienia epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Więcej o: