Obostrzenia 2022 - kwarantanna, izolacja, testy i maseczki. Co się zmieni? [LISTA]

Adam Niedzielski ogłosił w czwartek zmiany w przepisach epidemicznych w Polsce. Dotyczą one między innymi noszenia maseczek, ale też odbywania kwarantanny domowej i izolacji. Co i kiedy się zmieni?

Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych. Regulacja ta nie dotyczy tylko podmiotów leczniczych - w szpitalach czy przychodniach maseczki nadal obowiązują. Od tego dnia zniesiona zostaje także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna po przekroczeniu granicy

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Koronawirus i zniesienie obostrzeń w Polsce - jakie decyzje zostały podjęte?

W czwartek 24 marca Adam Niedzielski przedstawił nowe zasady, jakie będą obowiązywać w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Co się zmieni w przypadku kwarantanny i izolacji? Poza tym, że zostanie zniesiona, minister zdrowia zaznaczył w tym przypadku występowanie "dwóch ostrzeżeń".

Pacjenci, u których test wykryje zakażenie koronawirusem, będą "na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie. - Mając świadomość zagrożenia, będą musieli sami izolować się w domu. Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid - powiedział Niedzielski.

Drugie zastrzeżenia dotyczy działalności sanepidu. - Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji - zaznaczył szef resortu zdrowia. Jak jednak podkreślił, stosowanie tego narzędzia "będzie ograniczone do szczególnych przypadków".

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl. 

Test na COVID (zdjęcie ilustracyjne)Epidemia COVID-19. Wariant omikrona BA.2 zaczyna dominować w Polsce

Obostrzenia w Polsce 2022 - co się zmieni? 

  • Obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych zamkniętych, takich jak centra handlowe, komunikacja miejska itp. zostaje wycofany. Ministerstwo Zdrowia mimo tego rekomenduje noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Maseczki nadal obowiązkowe będą w placówkach medycznych.
  • Zmieni się też "polityka testowania". - Od 1 kwietnia testy będą wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie, co będzie oznaczało, że lekarz zawsze będzie uczestniczył w tym procesie. Po pozytywnym wyniku lekarz będzie decydował o zwolnieniu lekarskim - powiedział Niedzielski. Testy pozostają bezpłatne.
  • Nadal obowiązkowa będzie karta lokalizacyjna pasażera, wypełniana przez podróżnych przy przekraczaniu granicy. - Te karty dalej będą obowiązkowe, bo nie dotyczą tylko sytuacji związanej z COVID-19, ale wszelkich zagrożeń, które mogą wystąpić. Takie informacje musimy mieć. Takie karty w formie papierowej istniały również przed epidemią - zaznaczył na konferencji prasowej zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski: Znosimy obowiązek noszenia maseczek. Padła data

Więcej o: