Adam Niedzielski o obostrzeniach: Znosimy obowiązek noszenia maseczek. Padła data

- Od 28 marca znosimy obowiązek noszenia maseczek. Ale to zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zniesiona zostanie również izolacja domowa oraz kwarantanna domowa dla współdomowników, a także kwarantann związanych z wjazdem do Polski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawił sytuację epidemiczną w Polsce. Przypomniał, że cały czas trwa pandemia. - Dzisiaj mamy 8994 nowe przypadki zakażeń. To blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu - mówił. Szef resortu zdrowia podkreślił jednak, że "od czterech dni mamy przyspieszenie tempa spadku nowych zakażeń".

- Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w piątej fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant omikron okazał się mniej dolegliwy - podkreślił.

Koronawirus. Adam Niedzielski o znoszeniu obostrzeń. "Wprowadzamy dwa rozwiązania"

- Od 28 marca wprowadzamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek - nie dotyczy to podmiotów leczniczych - powiedział Niedzielski. Druga decyzja to zniesienie izolacji domowej oraz kwarantanny domowej dla współdomowników, oraz wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski - dodał.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że pacjenci z pozytywnym wynikiem testu będą otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą sami musieli izolować się w domu. Natomiast tymi izolacjami nie będzie zarządzał sanepid. - Jeżeli będą się pojawiały ogniska, lokalne zjawiska, sanepid cały czas posiada uprawnienie, by nakładać kwarantannę i izolację. Ale te narzędzia będą ograniczone do szczególnych przypadków - zapewnił.

Jak mówił obecny podczas konferencji prof. Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, modele wskazują na systematyczny spadek liczby zakażeń i hospitalizacji. - Uwzględniając wszystkie zmiennie, takie jak powrót dzieci do szkół, ale także napływ uchodźców wojennych, u których poziom uodpornienia sięga nawet 80 proc., nie powinny powodować zdecydowanie większej liczby zakażeń - powiedział.

Wyjaśnił również, że w Polsce rozpowszechnia się podwariant wirusa omikron. - Próbki pobierane dwa tygodnie temu wskazują, że aż 70 proc. testów, które wykryły wariant omikron, to właśnie wariant BA.2. - dodał prof. Juszczyk.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa
Więcej o: