Koronawirus. Zniesienie obostrzeń w Polsce - rząd planuje, Adam Niedzielski podaje termin

Minister zdrowia powiedział we wtorek, że obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa i gospodarką w Polsce już nie ma. Adam Niedzielski zdradził też, kiedy można spodziewać się obowiązku noszenia maseczek.

We wtorek 15 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 695 nowych zakażeniach koronawirusem (z czego 1 455 to ponowne infekcje) oraz 178 ofiarach śmiertelnych. Takie dane utrzymują się w Polsce od jakiegoś czasu. Mimo tego rząd planuje całkowicie znieść obostrzenia epidemiczne. 

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski o znoszeniu obostrzeń covidowych

O komentarz do tych informacji poproszony został Adam Niedzielski. Minister zdrowia w Polsat News przyznał, że w ostatnich tygodniach spadki zakażeń wyhamowały i wynoszą one tydzień do tygodnia około 3-5 proc. Polityk zaprzeczył jednak, by to duża liczba uchodźców z Ukrainy wpłynęła na poziom wyhamowań. Niedzielski przypomniał, że pod koniec lutego młodzież wróciła do nauki stacjonarnej w szkołach, co "też jednak wzmaga ewentualne ryzyko transmisji". Z tego też względu podejmowanie decyzji dotyczących chociażby maseczek, "musi troszeczkę zostać zawieszone". 

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 12 695 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 178 osób

W rozmowie z "Faktem" szef resortu zdrowia również odniósł się do znoszenia obostrzeń. - Nie widzimy obecnie zagrożenia nagłym, niekontrolowanym wzrostem zakażeń. Obostrzeń, jeśli chodzi o życie gospodarcze, już nie ma, są maseczki. Jednak nawet jeśli regulacyjnie zniesiemy je jako obowiązek, będziemy rekomendować zachowanie ich w transporcie czy dużych skupiskach. Perspektywą zniesienia tego obowiązku jest początek kwietnia. Ale zastrzegam, że ta perspektywa zawsze może się zmienić - powiedział dziennikowi Adam Niedzielski. 

- Myślimy także o tym, aby znieść obowiązkową covidową izolację i kwarantannę. Będzie to moment wprzęgnięcia COVID-19 w ramy systemowe. Czyli jeśli na podstawie testu okaże się, że pacjent jest zakażony, nie zostanie objęty nadzorem sanepidu, ale dostanie zwykłe zwolnienie lekarskie, jak w przypadku grypy i będzie się kurował w domu. Chcemy także znieść kwarantannę w związku z przyjazdem do Polski - wyjaśnił dalej minister zdrowia

Koronawirus w ChinachChiny w strachu. Gwałtowny wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Najwyższy od 2 lat

Więcej o: