Lekarze pod wrażeniem słów Morawieckiego o COVID-19. "Ma szczęście, że uwaga koncentruje się na Ukrainie"

Mateusz Morawiecki zapytany, co rząd robi, aby zmniejszyć w Polsce liczbę zgonów spowodowanych COVID-19, nie odpowiedział. Za to insynuował, co rzekomo robiły z chorymi inne państwa Europy: - Dzielono pacjentów na tych, których można położyć na łóżku, i na tych, którym dawano morfinę lub inne środki. Wiemy, co się potem działo z tymi pacjentami - mówił premier. Lekarze są zaszokowani jego wypowiedzią. - Przejdzie do niechlubnej księgi polskiego radzenia sobie z COVID-19 - skomentował prof. Krzysztof J. Filipiak.

Podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej zniesienia obostrzeń pandemicznych premier Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarzy o wysoką liczbę zgonów spowodowaną COVID-19. Dziennikarz przedstawił dane, według których w grudniu 2021 roku w Polsce odnotowano najwyższą śmiertelność spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej i zapytał premiera, co rząd robi, by zgonów nadmiarowych było jak najmniej.

Zobacz wideo

Co insynuuje premier Mateusz Morawiecki?

 - W Polsce, w przeciwieństwie do Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii - bardzo bogatych krajów Zachodu - nigdy nie dochodziło do tego, żeby dokonywać selekcji ludzi, triażu [procedura w medycynie ratunkowej, która pozwala na segregację chorych; od franc. triage - segregacja, selekcja - red.] - insynuował premier nie odpowiadając na zasadnicze pytanie o rekordową liczbę nadmiarowych zgonów w Polsce. Zdaniem szefa rządu w tych krajach dochodziło do podziału pacjentów. - Dzielono pacjentów na tych, których można położyć na łóżku, i na tych, którym dawano morfinę lub inne środki. Wiemy, co się potem działo z tymi pacjentami - dodał. Na koniec Mateusz Morawiecki powiedział: "zrobiliśmy wszystko, żeby ilość łóżek była tak duża, żeby człowiek zawsze mógł zostać położony w szpitalu".

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Wypowiedź Morawieckiego komentują lekarze. Prof. Filipiak: To po prostu niesłychane

- Pan premier ma dużo szczęścia, że uwaga całego europejskiego świata koncentruje się teraz na Ukrainie, bo w innych warunkach spodziewałbym się protestów tych państw. To po prostu niesłychane zdarzenie i zapewne znowu przejdzie do niechlubnej księgi polskiego radzenia sobie z COVID-19 - skomentował wypowiedź Morawieckiego w wywiadzie dla Wirtualnej Polski prof. Krzysztof J. Filipiak, współredaktor pierwszego polskiego podręcznika o COVID-19, kardiolog, farmakolog kliniczny i internista.

Lekarz skrytykował również ogłaszanie przez rząd końca pandemii, w czasie gdy na COVID-19 umierają setki osób dziennie oraz tolerowanie ruchów antyszczepionkowych. Dodał, że "rząd nawet nie przedstawił planów zakupu najnowocześniejszego doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid, zmniejszającego o 90 proc. ryzyko zgonu i hospitalizacji".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Bardzo dużo osób zakaża się koronawirusem. I, paradoksalnie, to dla nas dobra informacjaRząd znosi obostrzenia, a w 6 woj. więcej zakażeń niż w IV fali [LISTA]

Dr Paweł Grzesiowski także odniósł się do słów premiera i wytyka brak logiki w wypowiedzi Morawieckiego. "Proszę obejrzeć. Mimo że 'w bogatych krajach zachodnich stać ich było na triage i dla wielu pacjentów - tylko morfinę', to u nas, choć nie było ani triage, ani morfiny, i tak jest najwięcej zgonów nadmiarowych w Europie. To jest logiczne podsumowanie dwuletniej walki z pandemią?".

Więcej o: