Mateusz Morawiecki: "Dzisiaj znosimy większość obostrzeń". Które zostają?

- Dzisiaj znosimy większość obostrzeń, zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Większość restrykcji ma zostać zniesiona od 1 marca.

- Widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące - ogłosił w środę podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne - mówił premier.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Wiceprezes Moderny: Do końca sierpnia musimy być gotowi na nowy wariant

Rząd łagodzi restrykcje. Jakie zmiany od 1 marca?

Szef rządu wyjaśnił, że nadal obowiązkowe będzie noszenie maseczek w miejscach publicznych, m.in. w sklepach i środkach komunikacji. Natomiast urzędy mają wrócić do normalnego funkcjonowania.

- Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla domowników, ale w tym skróconym czasie i będziemy obserwować to, co się dzieje w innych krajach - powiedział premier. - Stopniowo będziemy odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń - dodał.

- Rozdział pandemii niestety nie jest jeszcze zamknięty, trzeba to powiedzieć jednoznacznie. Ale widzimy, że dziś śmiertelność i hospitalizacje wywołane wariantem omikron są dużo niższe - mówił Mateusz Morawiecki.

Koronawirus - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przemysław Czarnek i Adam NiedzielskiNauka zdalna się kończy, powrót dzieci do szkół jest już pewny

Adam Niedzielski: Trend spadkowy jest bardzo silny

Na konferencji prasowej obecny był również minister zdrowia Adam Niedzielski. - Widzimy, że trend spadkowy jest bardzo silny. Bardzo szybko redukuje się liczba zakażeń. Średnia zakażeń to około 20 tysięcy dziennie - mówił szef resortu.

- Od 1 marca zniesiemy większość restrykcji o charakterze gospodarczym. Decyzja, którą komunikujemy, jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach - zapowiedział Niedzielski. Zapewnił, że w perspektywie kolejnych tygodni lub miesięcy zniesione zostaną również obostrzenia o charakterze epidemiologicznym.

Podczas konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zadał pytanie. - Jaki ma sens znoszenie obostrzeń, skoro ostatniej doby zmarło na COVID-19 360 Polaków? - pytał. - Wszystkie te liczby mają ogromne znaczenie, ale widzimy bardzo wyraźnie, jaki jest trend - odparł Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Minister Niedzielski poda się do dymisji? Soboń: Byłoby szkoda
Więcej o: