Koronawirus. Wiceprezes Moderny: Do końca sierpnia musimy być gotowi na nowy wariant

Dan Staner, wiceprezes Moderny odpowiadający za Europę, Bliski Wschód i Afrykę w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ostrzegł, że powinniśmy być przygotowani na kolejny wariant koronawirusa. - Do końca sierpnia musimy być gotowi na scenariusz, w którym ludzi znów trzeba będzie ochronić przed potencjalnym nowym wariantem - powiedział.

Zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o końcu pandemii z początku lutego wydają się być przedwczesne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już po optymistycznych komunikatach Niedzielskiego poinformowała, że pojawią się kolejne warianty i mutacje koronawirusa. 

O tym, że pandemia jeszcze z nami zostanie, mówi też pośrednio wiceprezes Moderny, odpowiadający za Europę, Bliski Wschód i Afrykę Dan Staner. W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" zauważył, że odnotowuje się coraz więcej przypadków osób, które przeszły już zakażenie nie raz, ale dwa, a nawet trzy razy - np. deltą, a później omikronem. Oznacza to, że mimo iż organizm wytworzył przeciwciała, nadal możemy się wirusem zarazić. To właśnie dlatego ekspert zwrócił uwagę na zachowanie ostrożności. Zdaniem Dana Stanera kluczowy ma być czas po wakacjach. - Do końca sierpnia musimy być gotowi na scenariusz, w którym ludzi znów trzeba będzie ochronić przed potencjalnym nowym wariantem - powiedział.

Zobacz wideo Jakie mogą być dla Rosji gospodarcze konsekwencje zaatakowania Ukrainy? Ekspert wyjaśnia

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Rzecznik rządu Piotr MuellerPiotr Müller: ostatniej doby 9600 nowych zakażeń koronawirusem

Adam Niedzielski broni hipotezy o końcu pandemii

Odmienne zdanie na temat pandemii COVID-19 ma Adam Niedzielski. W rozmowie z TVN24 podkreślił, że broni hipotezy, iż dobiega ona końca. - Ona polega na analizie dotyczącej tego, co wiemy już o omikronie, o znacznie mniejszej liczbie hospitalizacji. Patrzymy też na to, co dzieje się w innych krajach, które nas troszeczkę wyprzedzały zawsze - stwierdził szef resortu zdrowia. - Wszystko jest możliwe, nie jest tak, że wszystkie tezy są pewne. W tej tezie jest pewna waga prawdopodobieństwa. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, że jeśli pojawią się kolejne fale, to one nie będą już tak dolegliwe z punktu widzenia systemu opieki - mówił Niedzielski.

W marcu możliwe zniesienie części obostrzeń

Polskie władze zapowiadają, że w marcu możemy spodziewać się luzowaniu covidowych obostrzeń. - Jeśli dzienna liczba zakażeń spadnie poniżej 10 tys., to będę rekomendował premierowi taki ruch - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W poniedziałek 21 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9589 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Najwięcej wykryto ich w województwie mazowieckim. Minionej doby odnotowano również zgony 16 osób z COVID-19.

Marszałek Sejmu Elżbieta WitekNIK wlepił karę marszałkini Sejmu. Witek znów nie stawiła się na przesłuchanie

Więcej o: