Wirusolog: Dawki przypominające szczepionki skuteczne przeciwko "ukrytemu omikronowi"

Nie stwierdzono, żeby podwariant omikrona BA.2 powodował inne objawy chorobowe. Wstępne ustalenia wskazują, że dawki przypominające szczepionek są skuteczne przeciwko BA.2 w takim samym stopniu, jak przeciwko BA.1 - oceniła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zdaniem Szuster-Ciesielskiej, podwariant omikrona BA.2 jest trudniejszy do wykrycia przez standardowe testy i "dlatego nazywany jest ukrytym omikronem". Nie jest to wariant ani bardziej zaraźliwy, ani bardziej zjadliwy. - Jest jednym z co najmniej czterech znanych podwariantów omikronu i ma o 25 mutacji więcej, niż jego podstawowa wersja BA.1. Wersja BA.2 cechuje się większą o 30 procent transmisyjnością - powiedziała wirusolog i dodała, że właśnie z tego powodu ten wariant zaczął wypierać pierwotnego omikrona w takich krajach jak Dania, Filipiny czy Indie.

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

- Jednak na tym różnice się kończą. Nie stwierdzono, aby BA.2 powodował inne objawy chorobowe ani by zmieniał ich nasilenie. Wstępne ustalenia sugerują też, że szczepionki, a w szczególności dawki przypominające, są skuteczne przeciwko BA.2 w takim samym stopniu, jak przeciwko BA.1. - oceniła.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Sprawdzono dane z całej UE. Najwięcej nadmiarowych zgonów w Polsce

Wirusolog: podwariant omikrona nie ma znaczenia dla pacjenta

Według Szuster - Ciesielskiej zakażenie jednym lub drugim podwariantem omikrona "nie ma specjalnego znaczenia dla pacjenta lub lekarza". - Taka ewolucja wirusa jest interesująca jedynie dla wirusologów. Z tego powodu do podobnych informacji należy podchodzić ze spokojem - wyjaśniła.

677 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w województwie śląskim (zdjęcie ilustracyjne)Niedzielski mówił o "początku końca pandemii". "Może MZ zatrudnia wróżkę"

Resort zdrowia przekazał, że w przypadku podwariantu omikrona BA.2 we wtorek odnotowano 675 nowym zakażeń, zaś BA.3 - 275; łącznie 950. Wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2021 r. w RPA. 

ag/ mir/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: