Rzecznik MZ: Omikron to już prawie 100 proc. wszystkich sekwencjonowanych przypadków COVID-19

95,6 proc. sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w Polsce to wariant omikron - poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz przekazał także informację o subwariantach wariantu omikron.
Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

- W tej chwili mamy ponad 16,1 tys. przypadków wersji omikron, co stanowi 95,6 proc. wszystkich sekwencjonowanych przypadków w Polsce. Nieuchronnie zbliżamy się do 100 proc. i panowania wirusa w wersji omikron w całej populacji kraju - przekazał mediom rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Omikron  już w prawie wszystkich próbkach. Andrusiewicz o dwóch subwariantach

Wojciech Andrusiewicz podał informację o subwariancie wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Subwariantu znanego jako BA.2, jest 675 przypadków, zaś BA.3 - 275 przypadków; łącznie 950. - Od razu zastrzegam, że nie są to warianty ani bardziej zakaźne na chwilę obecną, ani bardziej zjadliwe. Obserwujemy natomiast w sekwencjonowaniu inny genom - powiedział Andrusiewicz.

Więcej aktualnych wiadomości na temat koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

677 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w województwie śląskim (zdjęcie ilustracyjne) Psychiatra o pandemii: To zjawisko nowe i traumatyczne

Koronawirus w. Polsce. Wariant omikron najczęściej wykrywany 

Wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2021 r. w RPA. W Polsce pierwszy przypadek omikronu potwierdzono 16 grudnia ubiegłego roku u 30-letniej obywatelki Lesotho, która w naszym kraju przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Dwa dni wcześniej, 14 grudnia, potwierdzono w Chinach zakażenie tym wariantem u polskiej dziewczynki, która przyleciała samolotem z Warszawy do Państwa Środka. (PAP)

***

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl/ ktl/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Izolacja domowa (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus. Od wtorku skrócona izolacja domowa. Ile trwa?

Więcej o: