COVID-19. Psychiatra: Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do pobytu na froncie

Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do doświadczenia pobytu na froncie. A to już prawie dwa lata - powiedział PAP psychiatra dr Andrzej Marycz ze szpitala Babińskiego w Krakowie.
Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

- Epidemia dotknęła każdego człowieka, społeczeństwa. Każdy doświadczył zamknięcia, ograniczenia wychodzenia do teatru, kina, ograniczenia praktyk religijnych. Teraźniejszość stała się bardzo trudna, a przyszłość bardzo niepewna. Ludzie od dwóch lat żyją w poczuciu dyskomfortu. Doświadczają obaw o przyszłość - własną i swoich bliskich. Coraz więcej osób ma doświadczenie choroby COVID - powiedział dr Andrzej Marycz, kierownik oddziału psychiatrycznego rehabilitacyjnego w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Psychiatra: Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do pobytu na froncie

Jak zwrócił uwagę, pandemia i towarzysząca jej skala ograniczeń "to nowe zjawisko po ostatnich latach w miarę spokojnego funkcjonowania naszego kraju". - To zjawisko nowe i traumatyczne. Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do doświadczenia pobytu na froncie. A to już prawie dwa lata - przypomniał psychiatra.

Z jego obserwacji wynika, że pomocy psychologa lub psychiatry potrzebuje coraz więcej osób, które nigdy wcześniej nie miały zaburzeń tej natury. Chodzi zarówno o osoby, które przeszły COVID, jak i o te, które go nie przeszły.

Najczęstsze dolegliwości występujące u takich pacjentów, to zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji uwagi, poczucie lęku, drażliwość, bezsenność, apatia. - U wielu osób te objawy są bardzo nasilone, utrudniając codzienne funkcjonowanie - zaznaczył ekspert.

Więcej aktualnych wiadomości na temat koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Kraska o koronawirusie: Łatwo nie odejdzie, musimy się nauczyć z nim żyć

Epidemia koronawirusa a zdrowie psychiczne

Pytany, czy jest zależność pomiędzy chorobami psychicznymi a COVID-19, ekspert odpowiedział, że nie da się tego jednoznacznie określić, ponieważ zależy to od wielu czynników - np. od etapu leczenia podstawowej choroby, od sytuacji rodzinnej, społecznej. - U osób, które tracą pracę, zaburzone zostaje poczucie pewności siebie. Samotne osoby jeszcze inaczej odczuwają skutki pandemii czy przechorowania COVID - wyjaśnił psychiatra.

Jego zdaniem największym wyzwaniem dla psychiatrii jest dzisiaj podjęcie szeroko zakrojonych [...] działań, mających na celu "otwarcie drzwi przed takimi osobami i pomoc im, by nie były same, by odważyły zgłosić się do specjalistów".

***

Autorka: Beata Kołodziej

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Szpital specjalistyczny sw. Łukasza w Końskich Niezaszczepiony personel nie będzie dopuszczony do pracy w szpitalu

Więcej o: