Wiceszef resortu zdrowia w rozmowie z Polskim Radiem 24 podkreślił, że "pewne nawyki, pewne zasady, do których już jesteśmy przyzwyczajeni, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka, to powinno z nami zostać, może nie na zawsze, ale na pewno na dłuższy okres". Ocenił, że po dwóch latach pandemii widać, że takie działania są skuteczne i takich podstawowych zasad należy przestrzegać.
- Koronawirus tak łatwo nie odejdzie z naszej codzienności, więc chyba musimy się nauczyć z nim na co dzień żyć - powiedział Waldemar Kraska. Odnosząc się do przebiegu pandemii w najbliższych miesiącach, przekazał, że według prognoz Ministerstwa Zdrowia na początku lub w połowie marca przypadków zakażeń będzie mniej.
- Naturalny przebieg pandemii będzie w tej chwili taki, że tych przepadków będzie coraz mniej - powiedział Kraska i dodał, że także osób, które muszą być hospitalizowane, będzie mniej. Jednocześnie przypomniał dynamikę działania koronawirusa w poprzednich latach: wiosną była kolejna fala pandemii, latem sytuacja się stabilizowała, a jesienią znowu zwiększała się liczba zakażeń. - Trudno wyrokować, co będzie na jesieni, czy będzie nowy mutant - ocenił.
Więcej aktualnych wiadomości na temat sytuacji epidemicznej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
"Tygodniowa średnia dzienna liczba zleceń na testy (wystawianych przez POZ, infolinie i formularz) spadła od apogeum piątej fali z 76 do 42 tys. W tym czasie odsetek pozytywnych testów zmniejszył się z 36 do 29 proc. W tym tygodniu czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń" - wskazał w niedzielę 13 lutego na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy odnotowano w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 402 289 przypadków. Dane publikowane przez MZ mówią, że zmarło 108 120 osób z COVID-19.
Ostatnie rządowe raporty dotyczące szczepień pokazują, że w Polsce wykonano 52 681 624 szczepienia przeciw COVID-19. Odnotowano 18 199 niepożądanych odczynów; większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny, jakie zanotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 21 995 811 osób. Podano już także 10 713 411 dawek przypominających.
(PAP) Autorzy: Aleksandra Kiełczykowska/ ak/ joz/ Katarzyna Lechowicz-Dyl/ ktl/ zm/
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl