Adam Niedzielski prognozuje: W tym tygodniu czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń

Adam Niedzielski prognozuje, że w najbliższych dniach czekają nas spadki liczby zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia przedstawił też nowe dane dotyczące zleceń na testy na COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia przekazało w niedzielę, że badania potwierdziły 22 070 przypadków koronawirusa, w tym 2037 ponownych zakażeń. Resort podał też, że zmarło 31 osób z COVID-19. Nowe dane epidemiologiczne podane zostaną w poniedziałek o godzinie 10:30. 

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Adam Niedzielski o epidemii koronawirusa w Polsce. Prognozuje spadek liczby zakażeń

"Tygodniowa średnia dzienna liczba zleceń na testy (wystawianych przez POZ, infolinie i formularz) spadła od apogeum piątej fali z 76 do 42 tys. W tym czasie odsetek pozytywnych testów zmniejszył się z 36 do 29 proc. W tym tygodniu czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń" - wskazał w niedzielę na Twitterze szef MZ Adam Niedzielski.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy odnotowano w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 402 289 przypadków. Dane publikowane przez MZ mówią, że zmarło 108 120 osób z COVID-19.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce. Odnotowano niemal 19 tys. NOP-ów

Ostatnie rządowe raporty dotyczące szczepień pokazują, że w Polsce wykonano 52 681 624 szczepienia przeciw COVID-19. Odnotowano 18 199 niepożądanych odczynów; większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Inne odczyny - poza łagodnymi - jakie zanotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 21 995 811 osób. Podano już także 10 713 411 dawek przypominających.

(PAP) autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl /ktl/ zm/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: