Austria. Mężczyzna zmarł na COVID-19. Wdowa żąda od członka rodziny 20 tys. euro zadośćuczynienia

Mieszkanka Karyntii, na południu Austrii, domaga się 20 tys. euro od członka rodziny tytułem zadośćuczynienia po śmierci męża, zakażonego koronawirusem w czasie spędzanych w rodzinnym gronie ubiegłorocznych świąt wielkanocnych - informuje w czwartek agencja APA.

Mąż kobiety zmarł wiosną 2021 roku na COVID-19. Mężczyzna, który spowodował infekcję, nie zrobił przed spotkaniem z rodziną testu na obecność koronawirusa, choć wcześniej poproszono o to wszystkich uczestników.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Austria. Mężczyzna zakaził się koronawirusem na rodzinnym spotkaniu. Jeden z uczestników nie zrobił testu

Przed świętami uznano bezpieczeństwo za priorytet, dlatego wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o przetestowanie się. Później okazało się, że nowy partner krewnej nie miał wykonanego oficjalnego testu, a jedynie test zrobiony na miejscu spotkania, który okazał się negatywnym - poinformował adwokat wdowy Dario Paya.

Adwokat drugiej strony tłumaczył, że jego klient nie wiedział podczas spotkania z rodziną, że jest zakażony. O infekcji miał dowiedzieć się dopiero po tym, gdy pozytywny wynik testu otrzymał jego kolega z pracy.

Protesty w Austrii Fala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Jak wyjaśnił agencji APA adwokat Paya, mężczyzna został wezwany do zapłaty zadośćuczynienia w ramach pozasądowej ugody.

Austria. Prezydent podpisał ustawę o obowiązkowych szczepieniach

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen podpisał w piątek ustawę o obowiązku szczepień przeciw COVID-19, która została uchwalona ostatecznie przez parlamentarzystów w czwartek wieczorem.

- W piątek prezydent federalny Alexander Van der Bellen poświadczył konstytucyjne przyjęcie Ustawy federalnej o obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 - poinformowała kancelaria głowy państwa.

Teraz ustawa czeka tylko na kontrasygnatę kanclerza Karla Nehammera i publikację.

O obowiązku szczepień zadecydowała 20 stycznia Rada Narodowa, a w czwartek ustawa została przyjęta przez Radą Federalną.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ustawa dotyczy wszystkich osób mieszkających w Austrii, które ukończyły 18 lat. Wyjątek mają stanowić kobiety w ciąży, a także osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych, a warunkowo także osoby, które przechorowały COVID-19.

Wielka Brytania (zdjęcie ilustracyjne) Wielka Brytania znosi obostrzenia. Od piątku łatwiejszy wjazd do kraju

Grzywny za nieprzestrzeganie przepisów będą wynosić od 600 do 3600 euro. Będą nakładane dopiero od 16 marca, po fazie przejściowej, która ma dać czas na uzupełnienie szczepień.

Odpowiednie rozporządzenie szczegółowe ma zostać przygotowane przez ministerstwo zdrowia Austrii. Zawierać będzie szczegóły dotyczące wykonania przepisów, m.in. w zakresie zatwierdzonych szczepionek czy wyjątków od obowiązku szczepień.

PAP, mszu/ ap/

Więcej o: