Koronawirus, kwarantanna i izolacja. Nowelizacja opublikowana. Rusza wysyłka 79 tys. SMS-ów

"Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia o izolacji i kwarantannie została opublikowana. Rozpoczynamy wysyłkę 79 tys. SMS-ów informujących o jutrzejszym zwolnieniu z kwarantanny osób, które zostały na nią skierowane z racji kontaktu z zakażonym" - poinformował resort na Twitterze.
Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

W środę Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji prasowej, że "za nami jest już apogeum piątej fali". - Apogeum mamy za sobą, a tendencja spadkowa jest już tendencją stałą. Patrząc na piątą falę spodziewamy się, że scenariusze spadku będą analogiczne, czyli że będą one rzędu powyżej 20 proc. Dlatego scenariusz szybkiego wzrostu i szybkiego spadku jest najbardziej prawdopodobny. Luty będzie tym miesiącem, w którym spadki powinny być wyjątkowo duże. Mam nadzieję, że w marcu będziemy podejmowali decyzję w sprawie znoszenia restrykcji lub wprowadzenia łagodnych zasad. Jestem optymistą. Mamy do czynienia z końcem pandemii - zaznaczył.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

MZ: Rozpoczynamy wysyłkę SMS-ów informujących zwolnieniu z kwarantanny

Jak dodał, od 11 lutego bieżącego roku zostanie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu. Adam Niedzielski powiedział, że chodzi o wszystkie osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego, jako osoby mające kontakt z osobą zakażoną. - To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione - podkreślił. Niedzielski zaznaczył jednocześnie, że osoby, które będą się czuły gorzej po takim kontakcie, powinny być uczulone na konieczność wykonania testu i poddania się - w konsekwencji - izolacji.

"Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia o izolacji i kwarantannie została opublikowana. Rozpoczynamy wysyłkę 79 tys. SMS-ów informujących o jutrzejszym zwolnieniu z kwarantanny osób które zostały na nią skierowane z racji kontaktu z zakażonym" - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny i izolacji

W czwartek wieczorem opublikowane zostało rozporządzenie dot. chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Zgodnie z nowelizacją od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tyle, ile izolacja. "W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia" - zapisano w rozporządzeniu.

Obowiązku nie zastosuje się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację.

Okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej oraz żołnierzy i służb mundurowych wynosi 5 dni, chyba że osoba ta będzie codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu tych świadczeń lub rozpoczęciem pracy lub służby, przez okres 5 dni - po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych - badana testem antygenowym.

Autorka: Agata Zbieg/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: