Wielka Brytania. Boris Johnson zapowiedział zniesienie izolacji dla osób z COVID-19

Rząd Wielkiej Brytanii z końcem lutego chce znieść restrykcje związane z pandemią COVID-19, w tym wymóg izolowania się przez osoby zakażone koronawirusem. Pierwotnie przepisy miały wygasnąć dopiero 24 marca.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że 21 lutego przedstawiona zostanie nowa strategia życia z COVID-19. Rząd planuje znieść ostatnie krajowe obostrzenia o miesiąc wcześniej, niż początkowo proponowano. Przepisy miały wygasnąć 24 marca, co oznacza, że według nowego planu stałoby się to pod koniec lutego. 

Zobacz wideo Marcin Przydacz gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.02)

Wielka Brytania. Rząd chce znieść obowiązek izolacji. "Zaskakująca decyzja"

- Zakładając, że obecne zachęcające tendencje w danych będą kontynuowane, oczekuję, że będziemy w stanie zakończyć ostatnie krajowe ograniczenia - w tym prawny wymóg izolacji, jeśli test jest pozytywny - o cały miesiąc wcześniej - oświadczył w środę 9 lutego Boris Johnson. Co ważne, zniesienie wymogu izolacji dotyczy jedynie Anglii. Władze Szkocji, Irlandii Północnej i Walii same decydują o restrykcjach i tempie ich znoszenia. 

Premier przekazał, że liczy także na zniesienie wszystkich pozostających w mocy restrykcji. - Biorąc pod uwagę, jak wiele osób w Anglii wciąż nie jest zaszczepionych, wydaje się to zaskakującą decyzją - powiedział Martin McKee, profesor europejskiego zdrowia publicznego w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej.

Boris JohnsonReuters: Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyleci do Polski

Według stanowiska brytyjskiego rządu nie da się całkowicie wyeliminować COVID-19 i trzeba zacząć traktować tę chorobę jak sezonową grypę. W związku z tym ma zaprzestać również publikowania codziennych statystyk zakażonych, hospitalizowanych i zmarłych z powodu koronawirusa.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Wielka Brytania.  Rząd chce znieść restrykcje "bez uprzedniej konsultacji"

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionych siedmiu dni liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w szpitalach wyraźnie spadła. Niestety nie przekłada się to na mniejszą liczbę zgonów.

Jak podaje The Guardian, Geoff Barton, sekretarz generalny Stowarzyszenia Liderów Szkół i Uczelni, stwierdził, że ogłoszenie o zniesieniu restrykcji nadeszło "bez uprzedniej konsultacji lub dyskusji". - Mamy nadzieję, że jest to poparte solidnymi dowodami naukowymi - dodał ekspert. - W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zostanie to odebrane jako odwrócenie uwagi od wielu innych problemów premiera - skomentował Martin McKee.

Mariusz Błaszczak i Ben WallaceWielka Brytania wysyła do Polski 350 dodatkowych żołnierzy

Więcej o: