Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował, że 21 lutego przedstawiona zostanie nowa strategia życia z COVID-19. Rząd planuje znieść ostatnie krajowe obostrzenia o miesiąc wcześniej, niż początkowo proponowano. Przepisy miały wygasnąć 24 marca, co oznacza, że według nowego planu stałoby się to pod koniec lutego.
- Zakładając, że obecne zachęcające tendencje w danych będą kontynuowane, oczekuję, że będziemy w stanie zakończyć ostatnie krajowe ograniczenia - w tym prawny wymóg izolacji, jeśli test jest pozytywny - o cały miesiąc wcześniej - oświadczył w środę 9 lutego Boris Johnson. Co ważne, zniesienie wymogu izolacji dotyczy jedynie Anglii. Władze Szkocji, Irlandii Północnej i Walii same decydują o restrykcjach i tempie ich znoszenia.
Premier przekazał, że liczy także na zniesienie wszystkich pozostających w mocy restrykcji. - Biorąc pod uwagę, jak wiele osób w Anglii wciąż nie jest zaszczepionych, wydaje się to zaskakującą decyzją - powiedział Martin McKee, profesor europejskiego zdrowia publicznego w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej.
Według stanowiska brytyjskiego rządu nie da się całkowicie wyeliminować COVID-19 i trzeba zacząć traktować tę chorobę jak sezonową grypę. W związku z tym ma zaprzestać również publikowania codziennych statystyk zakażonych, hospitalizowanych i zmarłych z powodu koronawirusa.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W Wielkiej Brytanii w ciągu minionych siedmiu dni liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 w szpitalach wyraźnie spadła. Niestety nie przekłada się to na mniejszą liczbę zgonów.
Jak podaje The Guardian, Geoff Barton, sekretarz generalny Stowarzyszenia Liderów Szkół i Uczelni, stwierdził, że ogłoszenie o zniesieniu restrykcji nadeszło "bez uprzedniej konsultacji lub dyskusji". - Mamy nadzieję, że jest to poparte solidnymi dowodami naukowymi - dodał ekspert. - W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zostanie to odebrane jako odwrócenie uwagi od wielu innych problemów premiera - skomentował Martin McKee.