Maseczki w miejscach publicznych przestaną być obowiązkowe? Adam Niedzielski o rekomendacjach

Po konferencji prasowej w środę dziennikarze zadali Adamowi Niedzielskiemu pytania dotyczące noszenia maseczek. Wcześniej minister zdrowia w rozmowie z "Faktem" powiedział, że będzie rozważane zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Zamiast tego zostaną rekomendacje.

W środę 9 lutego Adam Niedzielski ogłosił zmiany dotyczące izolacji i kwarantanny. Przemysław Czarnek poinformował natomiast o tym, że od 21 lutego powrócą zajęcia stacjonarne w szkołach dla wszystkich uczniów. Dziennikarze dopytywali później ministrów między innymi o obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach i transporcie publicznym.

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?

Noszenie maseczek w miejscach publicznych zostanie zniesione? 

- Na tę chwilę to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne. Można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale pewna rekomendacja noszenia maseczek będzie ze strony ekspertów i ministra zawsze formułowana - odpowiedział Adam Niedzielski.

W kolejnym pytaniu minister został poproszony o doprecyzowanie wypowiedzi. Polityk podkreślił wówczas, że "najwcześniej w perspektywie miesiąca będą podejmowane decyzje o znoszeniu restrykcji" i wśród nich znajduje się temat maseczek.

- Stosowanie reguły DDM (dystans - dezynfekcja - maseczka) jest fundamentalną regułą pozwalającą na walkę z epidemią. Jeżeli chodzi o restrykcje dotyczące maseczek, to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale rekomendacje zostaną po to, żebyśmy zaczęli bardziej oswajać możliwość życia z covidem w tle, po to, żeby czuć się bezpiecznie - wyjaśniał dalej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Przemysław Czarnek i Adam NiedzielskiNauka zdalna się kończy, powrót dzieci do szkół jest już pewny

- Maseczki zostaną więc z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny - mówił minister zdrowia. Wcześniej w rozmowie z "Faktem" Adam Niedzielski sugerował, że już w marcu może zostać zniesionych część z dotychczas obowiązujących restrykcji. 

W środę 9 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 46 872 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 84 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 226 osób. Zakażenia koronawirusem stwierdzono w województwach: mazowieckim (6656), śląskim (5250), wielkopolskim (5224), kujawsko-pomorskim (4222), pomorskim (3425), dolnośląskim (3395), łódzkim (3381), małopolskim (2797), lubelskim (2430), zachodniopomorskim (2347), warmińsko-mazurskim (1718), świętokrzyskim (1319), podkarpackim (1208), podlaskim (1143), lubuskim (1084) i opolskim (1072).

Nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji [HARMONOGRAM]Nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji [HARMONOGRAM]

Więcej o: