Nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. Co się zmienia? [HARMONOGRAM]

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe zasady dotyczące kwarantanny i izolacji. Wszystkie ze zmian zaczną obowiązywać już za kilka dni.

Adam Niedzielski w środę 9 lutego przedstawił nowe decyzje w sprawie walki z epidemią koronawirusa. Minister zdrowia przyznał, że jest optymistą i ogłosił, że Polska jest na drodze, gdzie już kończy się pandemia COVID-19.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Zmiany w kwarantannie i izolacji. Adam Niedzielski zlikwidował jeden z powodów kwarantanny

Ważną zmianą jest przesunięcie około pięciu tysięcy łóżek z oddziałów covidowych dla szpitali, które przyjmują pacjentów z innymi schorzeniami. Przemysław Czarnek ogłosił natomiast, że od 21 lutego wszyscy uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych wrócą do nauki stacjonarnej. Wyjątkiem są tylko ci uczniowie, którym w tym czasie wypadają ferie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Szczepienia - zdjęcie ilustracyjneCzwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Ministerstwo zdecydowało

Adam Niedzielski poinformował też o zmianach dotyczących zasad izolacji i kwarantanny. Zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi na konferencji prasowej:

  • Od 15 lutego będzie stosowana siedmiodniowa izolacja (zamiast 10-dniowej izolacji dla osób zakażonych koronawirusem). Warto dodać, że test zrobiony w piątym dniu zakażenia, który będzie negatywny, nie będzie upoważniał do zniesienia kwarantanny - taki wyjątek stosowany jest jedynie dla ochrony zdrowia i funkcjonariuszy.
  • Od 15 lutego kwarantanna (dla osób niezakażonych) będzie naliczana dla współdomowników tylko w czasie izolacji członka rodziny - kwarantanny i izolacje będą naliczane równolegle, więc będą kończyły się w tym samym czasie. Wcześniej współdomownicy musieli kontynuuować kwarantannę dłużej, niż osoba ze stwierdzonym zakażeniem. Kwarantanna może zostać skrócona dla osób, które są zaszczepione i które otrzymały negatywny wynik testu.
  • Zlikwidowana zostanie kwarantanna z kontaktu - czyli kwarantanna nakładana na osoby, które miały kontakt z zakażonymi. Dotyczyło to np. uczniów i nauczycieli, którzy mieli kontakt z kimś zakażonym czy w przypadku zakażeń w miejscu pracy. Do 10 lutego osoby, które mają taką kwarantannę, otrzymają decyzję o zniesieniu kwarantanny. Będzie ona zniesiona od 11 lutego. Wiadomość zostanie wysłana w formie SMS-a.
  • Od 11 lutego zniesiona będzie kwarantanna przyjazdowa. Teraz dla krajów non-Schengen kwarantanna będzie siedmiodniowa.

Premier Mateusz MorawieckiMorawiecki o walce z COVID-19: Jesteśmy naciskani przez "ośrodki mądrości"

Adam Niedzielski został też zapytany o ewentualne znoszenie nakazu zasłaniania nosa i ust maseczką. - Stosunkowo szybkie zejście z liczby zakażeń będzie pozwalało na podejmowanie pewnych decyzji luzujących obostrzenia. Jednym z obostrzeń jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Pod tym względem absolutnie jest to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne. Strategia DDM jest podstawową regułą pozwalającą na walkę z epidemią. Jeśli chodzi o maseczki, to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale zaznaczałem, że rekomendacja noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych będzie zawsze formułowana - odpowiedział minister zdrowia.

Minister był dopytywany, czy taka decyzja nie będzie zbyt wcześnie. Adam Niedzielski zaznaczył, że to nie wydarzy się w perspektywie najbliższego miesiąca. - Przypominam, ministerstwo nadal będzie rekomendowało noszenie maseczek w miejscach publicznych - dodał.

Więcej o: