Nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli od 1 marca. Andrusiewicz potwierdza

Od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli - powiedział we wtorek w Radiu Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.
Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia Wybierz serwis

Zapytany o decyzję w sprawie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli Wojciech Andrusiewicz zastrzegł, że nie będzie tej decyzji od 1 marca. - Ale nie jest tak, że jej nie będzie w ogóle - podkreślił.

Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia, do 1 marca jest za mało czasu, żeby przedstawiciele tych grup zawodowych zdążyli się w pełni zaszczepić. - W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych - powiedział.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

"Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest osobą bezpieczną dla pacjentów"

Jak podkreślił, w przypadku medyków funkcjonuje już obowiązek szczepienia przeciwko żółtaczce. - Bez tych szczepień żaden lekarz w tym kraju, ani pielęgniarka, nie zostanie dopuszczona do pacjenta. Tu jest podobnie. Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest osobą bezpieczną dla pacjentów - ocenił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu stwierdził, że to dyrektor danej placówki będzie decydował, czy niezaszczepioną osobę przesunie do działu administracyjnego, czy podejmie inną decyzję.

Zapytany o to, czy ta decyzja nie spowoduje pogłębienia problemów kadrowych w służbie zdrowia, rzecznik MZ odpowiedział, że "lekarz powinien być przede wszystkim osobą bezpieczną dla pacjenta".

Autorka: Iwona Żurek/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: