Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane. Co z powrotem dzieci do szkół? "Hybryda ogólnopolska"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział we wtorek, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano mniej nowych zakażeń koronawirusem w porównaniu do danych sprzed tygodnia. Wojciech Andrusiewicz przyznał jednak, że nastąpił wzrost liczby zajętych łóżek w szpitalach.

- Dziś będzie to niższy wynik niż tydzień temu. Tendencja spadkowa utrzymuje się. Dziś mamy kolejny dzień, w którym odnotowujemy spadki, porównując i tydzień do tygodnia i dzień do dnia - powiedział Wojciech Andrusiewicz w Radiu Plus. Spadkowi liczby zakażeń towarzyszy również spadek zleceń z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, "co oznacza, że raczej w tej piątej fali powoli schodzimy". 

Przypominamy, że dokładne informacje dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce są podawane przez Ministerstwo Zdrowia codziennie o godzinie 10:30.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Koronawirus w Polsce. Co z powrotem dzieci do szkół i restrykcjami?

Rzecznik został też zapytany o powrót dzieci do szkół. Andrusiewicz przyznał, że możliwa jest "hybryda ogólnopolska". - Nie wykluczamy, że w części województw ten powrót będzie mógł się odbyć, a w części jeszcze nie - stwierdził.

Co do zniesienia obostrzeń, to takie decyzje będą komunikowane tylko przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - Analizujemy tę sytuację w innych krajach. Widzimy, co między innymi robią Czesi, Hiszpanie, Francuzi, Duńczycy. Patrzymy, co się dzieje, gdy te kraje wschodzą z restrykcji. Jest to temat do dyskusji - odpowiedział i zaznaczył, że z dalszymi spekulacjami "nie chciałby wychodzić przed szereg". Konferencja chociażby w zmianach dotyczących izolacji ma być podana przez MZ w środę 9 lutego.

Wojciech Andrusiewicz dodał również, że od 1 marca nie będzie decyzji o obowiązkowych szczepieniach przeciwko koronawirusowi, które miały objąć m.in. służby mundurowe i nauczycieli. Rzecznik dodał, "że jest za mało czasu, by te szczepienia przeprowadzić". 

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdynia. Plaża w Orłowie zniknęła. Wszystko przez sztormy na Bałtyku [ZDJĘCIA]Plaża w Gdyni Orłowie zniknęła. To skutek sztormów na Bałtyku [ZDJĘCIA]

Nowe raporty dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nową informację do codziennych raportów dotyczących epidemii koronawirusa w Polsce. Od poniedziałku 7 lutego podawana jest liczba osób, które zostały ponownie zakażone. "W związku z rosnącą falą ponownych zakażeń, która jest charakterystyczna dla fali wirusa w wersji omikron, zmieniamy system raportowania, wskazując dodatkowo liczbę osób, które zakaziły się ponownie" - napisano w komunikacie.

Apteka (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus w Polsce. Aptekarz o testach: Złośliwie nakaszlał na personel

Więcej o: