Szwecja: rząd od środy otwiera granice, nie będą wymagane certyfikaty COVID-19 ani testy

Rząd Szwecji ogłosił w poniedziałek, że od środy skończą się kontrole graniczne podróżnych wjeżdżających z UE. Oznacza to, że nie będą sprawdzane certyfikaty COVID-19, a niezaszczepieni nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu.

- Decyzja o całkowitym zniesieniu ograniczeń wjazdowych opiera się na ocenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który uznał, że ten środek kontroli nie jest już dłużej konieczny — podkreśliła minister handlu zagranicznego i współpracy nordyckiej Anna Hallberg.

Zobacz wideo Szwedzkie wojsko jest niewielkie, ale nowoczesne. Tak wyglądają jego ćwiczenia

W przypadku wjazdu do Szwecji z innych krajów niż państwa UE, państw nordyckich oraz Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej kontrole epidemiczne na granicy mają się zakończyć 31 marca.

Niemowlęta w szpitalach. Rzecznik MZ: piąta fala koronawirusa dotyka dzieci Niemowlęta w szpitalach. Rzecznik MZ: piąta fala koronawirusa dotyka dzieci

Od środy zniesienie wszystkich restrykcji 

Według rządu policja, sprawdzająca obecnie certyfikaty COVID-19 lub wyniki testów, będzie mogła skoncentrować się na walce z przestępczością. W Szwecji funkcję straży granicznej pełni oddział policji.

W ostatnich dniach kontrole epidemiczne na granicach przeprowadzane były jedynie wyrywkowo.

Koronawirus. Nowe zakażenia w Polsce (medycy- zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus w Polsce. MZ: 24 404 nowych zakażeń, 10 zmarłych

Od środy szwedzkie władze znoszą wszystkie restrykcje, w tym limity zgromadzeń w pomieszczeniach, a także obowiązek okazywania zaświadczeń o zaszczepieniu na COVID-19 w kinach oraz teatrach. Decyzję tę rząd motywował "lepszą wiedzą o omikronie, poprawą sytuacji w służbie zdrowia w stosunku do poprzednich fal, a także wysokim poziomem wyszczepienia społeczeństwa".

zys/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: