Niemowlęta i nastolatkowie w szpitalach. Rzecznik MZ: piąta fala koronawirusa dotyka dzieci

- Piąta fala koronawirusa dotyka dzieci. Coraz młodsi pacjenci trafiają do szpitala z dość ciężkimi powikłaniami - podkreślił w poniedziałek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ o kwestię zakażeń wśród dzieci pytany był na poniedziałkowym briefingu. "Na pewno omikron jest tą falą, tą piątą falą, która dotyka dzieci" - powiedział.

Zobacz wideo Senator Konieczny opowiada o poziomie zaszczepienia w swoim szpitalu

"Coraz młodsze dzieci trafiają do szpitala z dość ciężkimi powikłaniami. O ile dorośli mają krótsze okresy hospitalizacji, w granicach pięciu dni, a nie tak, jak do niedawna -  ośmiu czy dziesięciu dni - tak, jeżeli COVID-19 dotyka dziecko, czasem mamy do czynienia i z miesięcznymi hospitalizacjami" - podkreślił Andrusiewicz.

Dziecko COVID-19 wśród dzieci. Często leczenie w szpitalu trwa nawet miesiąc

Większa zapadalność na COVID-19 w młodszych grupach

Rzecznik resortu zdrowia zwrócił też uwagę, że "większa zapadalność na COVID-19 jest w tych młodszych grupach, co chyba jest bardzo dobrze wytłumaczalne poprzez ten spadek liczby szczepień wraz z kolejnymi poziomami wiekowymi w dół". Jak zauważył, wśród osób powyżej 60 roku życia poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 jest dość duży.

Wojciech Andrusiewicz Rzecznik MZ: Chcemy skrócić okres izolacji dla wszystkich osób w Polsce

Rzecznik MZ był też pytany, jak resort zapatruje się na zniesienie restrykcji w ślad za np. władzami Danii. "Obserwujemy to, co się dzieje w innych państwach, te możliwe zniesienie kolejnych restrykcji. Na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć" - powiedział.

"Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić" - dodał.

agzi/ mir/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: