Minister zdrowia: Zmniejszymy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zbliżającym się tygodniu podejmie decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19. Tym sposobem szpitalne łóżka ponownie będą służyły do leczenia innych chorób.

Minister zdrowia: planujemy zmniejszenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19"Obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Dlatego w zbliżającym się tygodniu będziemy podejmować decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19 przywracając ją do leczenia innych chorób" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wcześniej, że w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest 17 tysięcy 661 osób. To o 24 osoby mniej niż wczoraj. Dla pacjentów covidowych przygotowanych jest w sumie 30 tysięcy 877 łóżek.

Potwierdzono także 34 tysiące 703 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 15 osób. Do leczenia wykorzystywanych jest obecnie 1 115 respiratorów. Łącznie przygotowanych jest 2 tysiące 688 takich urządzeń.

Kraków. Brakuje miejsc na oddziałach niecovidowych

W szpitalu im. Stefana Żeromskiego na pacjentów covidowych czeka 60 łóżek na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym, ale i na dotychczasowym Oddziale Chorób Wewnętrznych (internistyczny), który w całości został przekształcony w covidowy. Aby utworzyć miejsca intensywnej terapii trzeba było zredukować Oddział Chirurgii Ogólnej o ponad 20 łóżek. W placówce jest też 45 łóżek covidowych dziecięcych - część z tych miejsc powstała kosztem Oddziału Dermatologii.

To pacjenci oddziałów przekształconych na covidowe są w szczególnej sytuacji. Często nie ma dla nich miejsca. Trafiają na II Oddział Chorób Wewnętrznych oraz na inne oddziały, jeśli zwolni się gdzieś miejsce

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście poniżej:

Brakuje miejsc na oddziałach niecovidowych. Brakuje miejsc na oddziałach niecovidowych. "Ogromny dług zdrowotny"

W lecznicach panuje także trudna sytuacja kadrowa. W szpitalu Żeromskiego od początku tego roku w izolacji lub kwarantannie było 80 osób. Personelu brakuje także w szpitalu im. Narutowicza.

Więcej o: