Piąta fala COVID-19 nabiera rozpędu. Eksperci: Nawet 800 tys. zakażeń dziennie

Nawet 800 tys. zakażeń dziennie - to najnowsze prognozy ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Naukowcy szacują, że w tej fali pandemii zakazi się wirusem blisko 30 mln osób.

W czwartek resort zdrowia poinformował, że wykryto prawie 55 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Minionej doby wykonano ponad 175,1 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 51,6 tys. antygenowych.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Rakowski: Za tydzień przewidujemy szczyt zakażeń

- Z naszego modelu wynika, że liczby podawane przez resort należy pomnożyć razy 12. Oznacza to, że w ostatnich dniach dziennie zakaża się nawet 600 tys. osób. Za tydzień przewidujemy szczyt zakażeń i będzie on wynosił ok. 800 tys. dziennych infekcji - powiedział PAP dr Franciszek Rakowski z Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

LekiLek na COVID-19. Wirusolog: Jego skuteczność wynosi powyżej 80 proc.

Jak podkreślił Rakowski, w poprzednich fazach epidemii stosunek liczby rzeczywistych przypadków do stwierdzonych wynosił ok. sześciu, co zostało potwierdzone nie tylko przez modele, ale i badania seroprewalencji, czyli na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.

V fala. Nawet 30 mln osób zakazi się wirusem

Jak informuje PAP, według ekspertów w piątej fali pandemii zakazi się nawet 30 mln osób.

Rakowski podkreśla, że wzrastająca liczba zakażeń nie jest widoczna w statystykach, ponieważ bardzo dużo osób nie chce się testować albo robią to poza systemem. W styczniu sprzedano ponad pięć mln testów na COVID-19, do wykonania w domu.

"O tym, że realnie liczba osób zakażonych rośnie, świadczy, że coraz więcej osób testowanych oficjalnie otrzymuje pozytywny wynik" - dodał.

4.02.2022 r. Pandemia COVID-19. 'Apteka Jak Marzenie' przy ulicy Radlińskiej 2 w Łodzi. O powszechnych i darmowych testach możemy już tylko pomarzyćCOVID-19. 250 tys. osób dostało skierowania na test i go nie zrobiło

Według eksperta w oficjalnych statystykach nigdy nie zostaną podane liczby wyższe niż 90-100 tys. również ze względu na wydolność systemu - nigdy nie wykonano bowiem więcej niż 200 tys. testów.

Kolejna fala COVID-19 będzie spokojniejsza

Jak poinformował dr Franciszek Rakowski, jeśli nie pojawi się nowy wariant koronawirusa, kolejna fala pandemii powinna być spokojniejsza, bo większość obywateli w poprzednich miesiącach zakazi się wirusem i w ten sposób uzyska odporność.

Więcej o: