Lek na COVID-19. Wirusolog: Skuteczność Paxlovidu jest bardzo dobra, powyżej 80 proc.

Paxlovid to lek adresowany dla osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Jego skuteczność jest bardzo dobra i wynosi 85-89 proc. - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Europejska Agencja Leków warunkowo autoryzowała dopuszczenie na rynek Unii Europejskiej przeciwwirusowego leku o handlowej nazwie Paxlovid. Jest on adresowany do osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

- To lek, który składa się z dwóch związków aktywnych. W opakowaniu znajduje się 30 tabletek, z czego 20 stanowi substancja czynna PF-07321332, a 10 tabletek to rytonawir, który stosowany jest w terapii HIV. Zadaniem obydwu substancji jest blokada konserwatywnego enzymu proteazy wirusowej, którą koronawirus wykorzystuje do swojej replikacji. To powoduje, że traci on zdolność namnażania się - poinformowała prof. Szuster-Ciesielska i podkreśliła, że tym samym Paxlovid może być skuteczny również wobec innych wariantów koronawirusa.

Lek na COVID-19 wydawany na receptę

Przekazała, że lek przeznaczony jest dla osób narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Dodała, że - podobnie jak Molnopuravir - Paxlovid będzie przepisywany przez lekarzy rodzinnych, którzy ocenią, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka.

Koronawirus w Polsce"Godziny covidowe" w przychodniach. Apel lekarzy do pacjentów

- Ważnym czynnikiem jest tu czas, ponieważ ten lek bardzo dobrze sprawdza się, kiedy podawany jest jak najszybciej, w ciągu trzech-pięciu dni od momentu pojawienia się pierwszych objawów. Dlatego pacjenci nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza, w szczególności chodzi o osoby z innymi, przewlekłymi schorzeniami i osoby starsze - sprecyzowała profesor.

Paxlovid. Cena za opakowanie to blisko 530 dolarów

Wyraziła nadzieję, że Paxlovid będzie szybko dostępny w Polsce, ale to zależne jest od możliwości produkcyjnych firmy, a następnie dystrybucji preparatu w Europie i na terenie Polski. - Co istotne, leku nie można stosować profilaktycznie przed wystąpieniem objawów COVID-19 - dodała wirusolog.

Zwróciła uwagę również na cenę preparatu. - To nie jest tani lek. Kosztuje ok. 530 dolarów za opakowanie. Pojawia się więc pytanie, co będzie z refundacją, czy będzie ona całkowita - zaznaczyła profesor.

Podkreśliła, że skuteczność Paxlovidu w redukcji powikłań COVID-19 wymagających hospitalizacji jest bardzo dobra i wynosi 85-89 proc.

Zdjęcie ilustracyjneAustria: obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 staną się faktem

Paxlovid skuteczniejszym lekiem niż Molnopuravir

Zapytana o to, który z doustnych leków jest lepszy, Molnopuravir czy Paxlovid, odpowiedziała, że w jej ocenie jest to Paxlovid. - Z tego względu, że ma inny mechanizm działania blokujący proteazę wirusa i wysoką skuteczność. Natomiast Molnopuravir zwiększa liczbę mutacji wirusa, który doświadcza jak gdyby "katastrofy błędów", wskutek czego traci zdolność do replikacji. Firma Merck początkowo mówiła o 50 proc. skuteczności Molnupiraviru w leczeniu COVID-19, ale później skorygowała ją do 30 proc. - wyjaśniła wirusolog.

"Gdybym miała osobiście możliwość wyboru leku, to zdecydowałabym się na Paxlovid" - stwierdziła prof. Szuster-Ciesielska.

gab/ mir/

Koronawirus: Wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: