Austria: obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 staną się faktem. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Ustawa o obowiązku szczepień przeciw Covid-19 została przyjęta w czwartek wieczorem przez wyższą izbę austriackiego parlamentu, Radę Związkową, po tym jak zrobiła to izba niższa. Aby ustawa weszła w życie, podpis pod nią musi jeszcze złożyć prezydent - informuje agencja APA. Ustawa ma wejść w życie w najbliższych dniach.

Oczekuje się, że ustawa zacznie obowiązywać być może już w sobotę 5 lutego - ustaliła austriacka agencja prasowa.

Ustawowy obowiązek szczepienia przeciw Covid-19 dotyczyć będzie wszystkich osób mieszkających w Austrii, które ukończyły 18 lat.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wyjątek stanowią kobiety w ciąży oraz osoby, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych. Warunkowo do wyjątków włączeni mają być też ozdrowieńcy.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Austria wprowadza obowiązkowe szczepienia

Grzywny za nieprzestrzeganie przepisów będą wynosić od 600 do 3600 euro. Będą nakładane dopiero od 16 marca, po fazie przejściowej, która ma dać czas na uzupełnienie szczepień.

Odpowiednie rozporządzenie szczegółowe przygotowane zostanie przez ministerstwo zdrowia. Zawierać będzie szczegóły dotyczące wykonania przepisów, m.in. zakresie zatwierdzonych szczepionek czy wyjątków od obowiązku szczepień.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: