Punkty pobrań w aptekach. W Częstochowie będzie ich pięć. W Szczecinie nie ma żadnego

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w tej chwili mogą przetestować się wyłącznie w siedmiu aptekach, z kolei w Częstochowie testy będą wykonywane tylko w pięciu. Nie lepiej sytuacja wygląda w stolicy, o czym w mediach społecznościowych poinformował dziennikarz Tomasz Skory.

"Bez zapisów, bez długiego oczekiwania na wynik i bezpłatnie - teraz możesz zrobić test w aptece, jeśli obawiasz się, że masz koronawirusa. Sprawdź, w których aptekach w pobliżu możesz go wykonać i na jakich zasadach" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu. Okazuje się, jednak że tylko niewielki procent aptek w kraju wykonuje testy na koronawirusa

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

"Ws. 'powszechnego testowania w każdej aptece', zapowiedzianego prawie dwa tyg. temu; Udział w programie zadeklarowało 1,5 proc. - 212 z 13 353 aptek w kraju. W Warszawie rano było ich 7; w 4 nikt nie odbierał, 2 czekały na dostawę... testów, a jedna testuje, ale tylko w weekendy' - napisał w środę na Twitterze dziennikarz Tomasz Skory. 

Prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskie: Czekają na szczegóły związane z przygotowaniem lokali

W stolicy województwa zachodniopomorskiego w tej chwili żadna apteka nie wykonuje testów na koronawirusa. Jak donosi portal gs.24.pl, na stronie internetowej pacjent.gov.pl znalazła się informacja, że apteka Super-Pharm przy Bramie Portowej w Szczecinie od poniedziałku wykonuje testy, jednak farmaceutka wyjaśniła, że "to jakaś pomyłka". I dodała, że aktualnie w aptece wykonywane są wyłącznie szczepienia

Portal skontaktował się w tej sprawie z prezesem Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Wojciechem Chmielakiem, który przekazał, że testy nie są wykonywane w aptekach z dwóch powodów. Chodzi o nieodpowiednie warunki lokalowe oraz brak przepisów w tej sprawie. Obecnie mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą przetestować się wyłącznie w siedmiu aptekach: w Chojnie, Gościnie, Koszalinie, Lipianach, Rymaniu, Stargardzie i Wolinie. - Przyjmujemy chętnych codziennie od godziny 12 do 15 - przekazała właścicielka apteki w Wolinie. - Jest duże zainteresowanie. Praktycznie co pięć minut pobieramy wymaz - dodała. 

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Zachodniopomorscy farmaceuci czekają na dodatkowe informacje w sprawie uruchomienia punktów pobrań, Naczelna Izba Aptekarska list do Adama Niedzielskiego w tej sprawie wysłała tydzień temu, jednak do tej pory nie otrzymała odpowiedzi. W związku z tym nawet apteki, które mogłyby zorganizować testowanie obywateli, jeszcze nie otworzyły punktów pobrań. 

- Czekają na szczegóły związane z przygotowaniem lokali, chodzi m.in. o bezpieczeństwo pozostałych klientów aptek - wyjaśnił Wojciech Chmielak. Przekazał, że "te kwestie mają być jeszcze doprecyzowane przez Ministerstwo Zdrowia".

Zdjęcie ilustracyjne Szczepienia. Ponad 64 proc. emerytów chce, by były obowiązkowe [SONDAŻ]

W Częstochowie test na koronawirusa będzie wykonywać tylko pięć aptek 

Resort zdrowia na początku zapowiedział, że testy na koronawirusa będą wykonywane w każdej aptece  od 27 stycznia. Jednak w dniu, od którego miało zacząć to obowiązywać,  Adam Niedzielski zapowiedział, że darmowe testy antygenowe na obecność SARS-CoV-2 można zrobić tylko w 105 placówkach. Obecnie mapa aptek oferujących przeprowadzenie testu znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.

W tej chwili w Częstochowie, w której mieszka około 217 530 osób test na koronawirusa będzie można wykonać wyłącznie w pięciu aptekach - informuje "Gazeta Wyborcza". Testy wykonuje m.in. apteka przy Wałach Dwernickiego. Przed przyjściem na pobranie wymazu pacjenci umawiają się telefonicznie, a materiał do badania pobierany jest między godziną 14 a 15.30. Placówka zajmuje się także szczepieniem pacjentów. - Pomieszczenia są odrębne, gdzie indziej przeprowadzamy testy, gdzie indziej szczepimy i drogi osób chorych ze zdrowymi się nie krzyżują, ale nie o pomieszczenia chodzi, lecz o personel - wyjaśnia Ewa Kapała, kierownik apteki w Centrum Medycznym Klara przy Wałach Dwernickiego. I dodaje "być może z czasem zmienimy godziny testowania, ale na razie musi tak zostać".

Więcej o: