Olsztyn. W szpitalu brakuje miejsc dla dzieci chorych na COVID-19. Są poniżej 5. roku życia

- W poniedziałek na 50 miejsc mieliśmy 54 pacjentów. Obłożenie mamy cały czas pełne. Są to w większości dzieci poniżej piątego roku życia - przekazała dyrektorka olsztyńskiego szpitala dziecięcego Krystyna Piskorz-Ogórek. Oblężenie oddziału covidowego traw już ponad półtora tygodnia.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie został otworzony oddział covidowy dla dzieci, w ostatnim czasie powiększono go do 50 miejsc. Okazuje się jednak, że pacjentów jest więcej niż miejsc - informuje stacja RMF FM.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Dyrektorka szpitala o pacjentach na oddziale: Są to w większości dzieci poniżej piątego roku życia

Liczba zakażeń podczas piątej fali epidemii koronawirusa stale rośnie. Wirusem zakażają się nie tylko dorośli, ale także dzieci. Szczególne te z grupy wiekowej, która nie została jeszcze dopuszczona do szczepień (obecnie szczepionkę przeciw COVID-19 mogą otrzymać dzieci od piątego roku życia). To właśnie dzieci, które nie ukończyły jeszcze piątego roku życia trafiają na oddziały covidowe. Okazuje się, że sytuacja jest dramatyczna, a w szpitalach brakuje miejsc dla najmłodszych pacjentów. 

- W poniedziałek na 50 miejsc mieliśmy 54 pacjentów. Obłożenie mamy cały czas pełne. Są to w większości dzieci poniżej piątego roku życia. Jak patrzymy na piątą falę koronawirusa, to w porównaniu z poprzednimi różnica jest kolosalna - przekazała w rozmowie z RMF FM dyrektorka szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Dyrektorka dodała, że dzieci, które trafiają na oddział covidowy, mają wysoką i długo trwającą gorączkę oraz są odwodnione. - U niektórych występuje zaburzona gospodarka elektrolitowa, potem dołączają powikłania sercowe, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, biegunka, ale też zapalenie oskrzeli, płuc. To są głównie te objawy, które sprawiają, że przebieg choroby u dzieci jest ciężki - wyjaśniła Krystyna Piskorz-Ogórek.

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Koronawirus w Polsce. W środę potwierdzono 56 051 nowych przypadków koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia przekazało w środę, że minionej doby odnotowano 56 051 nowych zakażeń SARS-CoV-2, a na COVID-19 zmarło 276 pacjentów. Najwięcej zarażonych było na Śląsku (7925), Mazowszu (7608), w Wielkopolsce, (5632), Małopolsce (4276), na Dolnym Śląsku (4173) i Pomorzu (3826). Od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono już 4 981 321 przypadków zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 zmarły 105 753 osoby. Wyzdrowiało 4 065 159 pacjentów, a obecnie chorych jest 810 409 osób.

Zdjęcie ilustracyjneSzczepienia. Ponad 64 proc. emerytów chce, by były obowiązkowe [SONDAŻ]

Więcej o: