Nowe zasady wizyt lekarskich dla 60-latków z COVID-19. Lekarze apelują do Adama Niedzielskiego

Lekarze rodzinni udostępnili list, który został wysłany do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Medycy ocenili, że przepis, który nakazuje lekarzom osobiście, w ciągu 48 godzin przebadać zakażonych koronawirusem pacjentów powyżej 60. roku życia, będzie bardzo trudny do zrealizowania w przychodniach POZ.

Nowe zasady wizyt lekarskich dla osób powyżej 60. roku życia, które zachorowały na COVID-19, zostały wprowadzone pod koniec stycznia jako jeden z nowych elementów strategii rządu na piątą falę epidemii koronawirusa. Zakłada on, że lekarz POZ ma obowiązek zbadać osobiście wyżej wymienione osoby (które są już skierowane do izolacji domowej) w ciągu 48 godzin od stwierdzenia pozytywnego testu. Zgodnie z rozporządzeniem, pacjenci tacy będą mieli w przychodniach pierwszeństwo nad innymi chorymi. 

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Lekarze rodzinni zwracają się do Adama Niedzielskiego. Chcą uzasadnienia decyzji o pierwszeństwie niektórych pacjentów chorych na COVID-19

Kolegium Lekarzy Rodzinnych poprosiło w liście skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o ujawnienie ekspertów, którzy doradzili stosowanie takiej praktyki oraz o podanie źródeł i wytycznych naukowych, które uzasadniałyby podjęcie takiej decyzji. Lekarze zwracają też uwagę na to, że w rozporządzeniu ministra zdrowia nie pojawiły się informacje m.in. dotyczące tego, czy będą dostarczane niezbędne środki ochrony osobistej dla lekarzy, którzy mają udawać się na m.in. domowe wizyty do zakażonych. 

Lekarze zwrócili się też z prośbą o wytyczne dotyczące organizacji pracy przychodni, które poza stosowaniem się do rozporządzenia muszą też zapewnić należytą opiekę dotychczasowym pacjentom, w tym dla osób przewlekle chorych, które nie są zarażone koronawirusem, ale które należą do grupy pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19.

"Wyżej wymienione informacje są niezbędne, z uwagi na fakt, iż w związku z wprowadzeniem rozporządzenia rośnie ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w podmiotach POZ. Ryzyko dotyczy nie tylko personelu, ale także pacjentów zgłaszających się do praktyk, korzystających z tych samych pomieszczeń, korytarzy, sanitariatów, z których korzystają chorzy na COVID-19. W POZ nie ma rozwiązań umożliwiających wydzielenie przejść i gabinetów tylko dla pacjentów zakażonych. Dodatkowy problem stanowi przemieszczanie się pacjentów do praktyk środkami komunikacji publicznej" - czytamy dalej w liście lekarzy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziecięcy Szpital Uniwersytecki w Krakowie-ProkocimiuW szpitalu w Krakowie 80 proc. anestezjologów nie przyszło do pracy

Nowe zasady wizyt lekarskich dla pacjentów chorych na COVID-19 powyżej 60. roku życia

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, pierwszeństwo przyjęcia do przychodni opieki zdrowotnej mają osoby powyżej 60. roku życia chore na COVID-19. Lekarze alarmują, że inni pacjenci, którzy nie są zakażeni koronawirusem, mogą przez to dłużej oczekiwać na konsultację z lekarzem.

Pacjent z COVID-19 po 60. roku życia musi być zbadany przez lekarza w ciągu 48 godzin od stwierdzenia pozytywnego testu - nawet, jeśli pacjent będzie bezobjawowy i będzie czuł się dobrze. Lekarze zwracają również uwagę, że czas 48 godzin może nie być wystarczający, bo przy nowych wariantach SARS-CoV-2 cięższe objawy pojawiają się dopiero w czwartej czy piątej dobie choroby.

Ważne: Pacjenci powyżej 60. roku życia skierowani do odbycia izolacji w warunkach domowych przed 25 stycznia odbywają ją na dotychczasowych zasadach. To oznacza, że ci pacjenci nie mają pierwszeństwa w dostępie do lekarza POZ.

Zdjęcie ilustracyjneSzczepienia. Ponad 64 proc. emerytów chce, by były obowiązkowe [SONDAŻ]

Więcej o: