Szczepienia przeciw COVID-19. Ponad 64 proc. emerytów chce, by były obowiązkowe [SONDAŻ]

Większość emerytów chce wprowadzenia w Polsce obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu". Za tą opcją opowiedziało się aż 64,3 proc. ankietowanych seniorów.

IBRiS przeprowadził sondaż na zlecenie "Super Expressu", w którym zapytał seniorów o to, jaki jest ich stosunek do obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. Z badania wynika, że większość emerytów opowiada się za tą opcją. 

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Sondaż. Większość emerytów chce obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

Jak wynika z sondażu IBRiS, 64,3 proc. emerytów chce wprowadzenia w Polsce obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 31,6 proc. ankietowanych. Z kolei 4,1 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Do wyników sondażu odniosła się w "Rzeczpospolitej"  prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - To jest dobry wynik. Seniorzy są jedną z najlepiej wyszczepionych grup. Wiedzą, że dzięki szczepieniom rzadziej chorują na COVID-19 i nie doświadczają skutków ubocznych - powiedziała prof. Zajkowska.

Sondaż IBRiS dla "Super Expressu" został przeprowadzony 26 stycznia na grupie tysiąca emerytów. 

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Wśród powodów m.in. brak wiary w pandemię         

W sondażu zleconym przez RMF FM i "Dziennik Gazetę Prawną" i przeprowadzonym 21 stycznia,  ankietowanych zapytano, dlaczego ich zdaniem Polacy nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19. Najwięcej osób stwierdziło, że Polacy nie chcą przyjmować szczepionek przeciwko koronawirusowi, bo uważają je za niebezpieczne. Takiej odpowiedzi udzieliło 64,5 proc. ankietowanych. 46,8 proc. ankietowanych wskazało, że Polacy nie chcą się szczepić, gdyż nie wierzą w pandemię.

Szczepienie przeciwko COVID-19Co nas czeka, jeśli szczepionki przeciw COVID-19 przestaną działać?

44,9 proc. ankietowanych uznało, że osoby niechętne szczepieniom nie ufają nauce. A 41,5 proc. stwierdziło, że powodem jest brak zaufania do państwa. 40,7 proc. ankietowanych stwierdziło, że ci, którzy się nie szczepią, nie chcą ulegać presji oraz uważają, że przyjmowanie szczepionek to ograniczenie wolności osobistej. 32,2 proc. ankietowanych uważa z kolei, że nieszczepiące się osoby znają kogoś, komu szczepionka zaszkodziła. 31,9 proc. uważa, że ludzie się nie szczepią, bo ich najbliższe otoczenie jest temu przeciwne.

We wtorek 1 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 39 114 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce - o 5634 więcej niż dzień wcześniej. Najwięcej zakażeń wykryto w woj. mazowieckim. Odnotowano także zgony 239 osób, które zachorowały na COVID-19.

Więcej o: