Obostrzenia zostały przedłużone. Jest nowy termin ich obowiązywania

W poniedziałek w życie weszło rozporządzenie, które przedłużyło obowiązujące obostrzenia do końca lutego. Zasady te dotyczą między innymi kin, hoteli czy lokali gastronomicznych.

W piątek 28 stycznia w Dzienniku Ustaw pojawiło się zaktualizowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy zawarte w dokumencie weszły w życie w poniedziałek 31 stycznia. 

Zgodnie z zapisem, obowiązujące obostrzenia wydane w związku z epidemią koronawirusa zostają przedłużone do 28 lutego 2022 roku. Są to te same nakazy i zakazy, które obowiązują w Polsce od 15 grudnia 2021 roku. 

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Koronawirus. Obostrzenia w Polsce po raz kolejny przedłużone

Zgodnie z rozporządzeniem, w hotelach, kinach i lokalach gastronomicznych nadal obowiązuje limit osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.). W przypadku restauracji dodatkowo wymagana jest odpowiednia odległość między stolikami, która musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Warunek ten nie dotyczy lokali, które między stolikami zamontują przegrodę o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. W kinach obowiązuje obowiązek zapewnienia, by widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków w trakcie seansu. 

Centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, siłownie, kluby fitness i solaria działają w limicie, który wynosi jedną osobę na 15 metrów kwadratowych. Na wesela, komunię lub inne uroczystości zaproszonych może zostać maksymalnie 100 osób. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Limity nie obowiązują osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

Przedłużony został też zakaz prowadzenia dyskotek, klubów nocy lub innych działalności, które polegają na udostępnieniu miejsca do tańczenia, organizowanego w pomieszczeniach lub miejscach w zamkniętej przestrzeni. Wyłączeniem od tej reguły są sportowe kluby taneczne. 

Wszystkie limity dotyczące wejść do danych obiektów nie dotyczą osób zaszczepionych przeciw COVID-19. "Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19" - czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów.

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: