Naukowcy: Omikron zdominował niemal wszystkie przypadki infekcji koronawirusem na świecie

Według globalnej platformy wymiany danych o koronawirusach (GISAID), najczęstszy podwariant SARS-CoV-2, wysoce zakaźny omikron BA.1, stanowił do 25 stycznia 98,8 proc. z sekwencjonowanych przypadków infekcji. Jednak w części Europy i Azji zaczyna się rozprzestrzeniać podwariant BA.2.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia także inne odkryte podwarianty omikronu. Są to BA.1.1.529 oraz BA.3.

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

Ekspert: Podwariant BA.1 omikronu był nieco łatwiejszy do wyśledzenia niż wcześniejsze warianty

Jak podał w niedzielę Reuters, powołując się na Trevora Bedforda, wirusologa komputerowego z Fred Hutchinson Cancer Center, BA.2 reprezentuje około 82 proc. przypadków koronawirusa w Danii, 9 proc. - w Wielkiej Brytanii i 8 proc. - w Stanach Zjednoczonych.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Podwariant BA.1 omikronu był nieco łatwiejszy do wyśledzenia niż wcześniejsze warianty. Wynika to z faktu, że w BA.1 brakuje jednego z trzech genów docelowych, używanych w powszechnym teście PCR. BA.2, znany jako podwariant +stealth+ (podstęp), nie ma brakującego genu docelowego. Naukowcy monitorują go w taki sam sposób, jak wcześniejsze warianty, w tym delta, poprzez śledzenie liczby genomów wirusa przesłanych do publicznych baz danych, jak GISAID" - wyjaśnia Reuters.

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Szczepionki chronią przed ciężkim przebiegiem choroby 

Zwraca uwagę, że BA.2 może być nawet jeszcze bardziej zakaźny niż BA.1. Dotąd nie ma jednak dowodów na to, że jest odporny na szczepionkę.

"Zasadniczym pytaniem jest, czy ludzie, którzy zostali zainfekowani BA.1, będą chronieni przed BA.2" - cytuje Reuters dr Egona Ozera, eksperta chorób zakaźnych na Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago. Za dobrą wiadomość naukowiec uznał, że szczepionki, w tym przypominające, wciąż chronią ludzi przed chorobą wymagającą leczenia szpitalnego, a także przed śmiercią.

Waldemar KraskaKoronawirus. Kraska do seniorów: Ograniczcie kontakty, statystyki są bezlitosne

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski /ad/ jo/ mal/ (PAP)

Więcej informacji o koronawirusie na gov.pl

Więcej o: