Ministerka Bogna Janke o testowaniu w aptekach: Zdarzają się potknięcia, tak jak z Polskim Ładem

Bogna Janke, ministerka z Kancelarii Prezydenta RP skomentowała chaos przy wprowadzeniu w aptekach programu darmowych szybkich testów w kierunku koronawirusa. - Być może pan premier powiedział o jedno słowo za dużo mówiąc, że oferta ta obejmie wszystkie apteki - przyznała i stwierdziła: - Nie bardzo podoba mi się takie ocenianie, że jak już coś jest, to teraz powinno być tip-top.
Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

W czwartek 27 stycznia w życie wszedł rządowy program darmowych testów w aptekach na COVID-19. Mimo że początkowo przedstawiciele rządu mówili o masowym testowaniu, w pierwszym dniu programu znalazły się w nim zaledwie 64 placówki. Na dodatek programowi towarzyszy ogromny chaos - jedne apteki narzekają, że testy nie dojechały, a telefony od pacjentów się urywają. Inne, że mają testy, ale nie mogą testować, bo system teleinformatyczny, do którego muszą wprowadzać wyniki przetestowanych osób, nie działa.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że liczba aptek, które testują za darmo, wzrosła już do 137. Warto jednak przypomnieć, że wszystkich aptek jest w Polsce ok. 13 tys.

Bogna Janke z Kancelarii Prezydenta o testach w aptekach: Być może premier powiedział o jedno słowo za dużo

W piątek w TVN24 gościła sekretarzyni stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke, która skomentowała program bezpłatnego testowania przeciw koronawirusowi w aptekach.

- Te bezpłatne testy w aptekach są dostępne od wczoraj i to mnie dziwi i też trochę martwi, bo w zasadzie oczekujemy, że od początku wszystko będzie działało idealnie - powiedziała Bogna Janke. - Jasne, że to nie jest [dostępne - red.] w każdej aptece, być może pan premier powiedział o jedno słowo za dużo, mówiąc, że [testy - red.] będą dostępne we wszystkich aptekach. Uważam, że warto by było, żeby dostępne były we wszystkich aptekach, ale nie bardzo podoba mi się takie ocenianie wszystkiego, że jak już jest, to teraz powinno być tip-top - podkreśliła ministerka i dodała, że "zdarzają się potknięcia, tak jak z Polskim Ładem". Zdaniem Janke społeczeństwo powinno wykazać się "dobrą wolą i cierpliwością". 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Testy w aptekach ruszyły. Farmaceuci krytykują rozwiązanie

Testy w aptekach spotkały się z krytyką farmaceutów, którzy uważają, że większość placówek nie spełnia wymogów, by móc przystąpić do programu. Wynika to z tego, że apteki muszą zapewnić swoim klientom oddzielny szlak komunikacyjny dla wchodzących pacjentów i personelu. - Myślę, że 99 procent aptek w Polsce nie spełnia wymogów, które pozwoliłyby na przystąpienie do programu. My też ich nie spełniamy - powiedział kierownik apteki w Radogoszczu w rozmowie z TVN24. Farmaceuci zwracają także uwagę, że w placówkach nieobjętych programem zaczęły pojawiać się osoby pytające o testy. 

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: