MZ: Zmiany w testowaniu, skrócona kwarantanna dla medyków i przedstawicieli służb

- Umożliwimy testowanie testami antygenowymi w całej Polsce, przez wszystkie punkty, publiczne i komercyjne. Wszystkie te wymazy sfinansujemy z NFZ. Decydujemy też o skróceniu kwarantanny i izolacji medyków - przekazał w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Dynamika przyrostu zakażeń może być mniejsza, ale spodziewamy się w najbliższych dniach przekroczenia pułapu 60 tys. zakażeń dziennie, tym bardziej że udział wariantu omikron to już ponad 63 proc. w ciągu ostatnich trzech dni - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Jak podkreślił, rozpoczyna się dominacja wariant omikron w Polsce.

Dodał, że przybiera też fala osób zgłaszających się na testy. - Dzisiaj kolejny dzień, gdy jest blisko 180 tys. wykonanych testów - przekazał.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Wojciech Andrusiewicz dodał, że obecnie jest możliwość przeprowadzania bezpłatnych testów w ok. 140 aptekach. Na piątek zaplanowane jest spotkanie w sprawie przyłączania kolejnych placówek.

- Umożliwiamy testowanie testami antygenowymi we wszystkich laboratoriach i punktach wymazowych w Polsce. Dotyczy to zarówno pkt. publicznych, jak i komercyjnych, testy będą bezpłatne - finansowane z NFZ. To podniesie potencja testowania w Polsce - zaznaczył.

Andrusiewicz: Skrócona kwarantanna dla medyków i przedstawicieli służb

- Również w najbliższym czasie, co niezwykle istotne pod kątem działania służb, decydujemy o skróceniu kwarantanny i izolacji. Po pierwsze w odniesieniu do medyków zajmujących się opieką nad pacjentem, po drugie służb mundurowych. Trwają ustalenia z MON i ministerstwem administracji w tej sprawie. Liczymy, że od przyszłej środy izolacja po zakażeniu to będzie siedem dni, ale od piątego dnia będzie można wykonać już test. Jeśli będzie ujemny, to strażak, medyk, wojskowy jest zwalniany z kwarantanny. Kwarantanna natomiast będzie skrócona do pięciu dni i po tym czasie nie będzie trzeba się testować - dodał rzecznik MZ.

MZ: Omikron rozpędza się w Polsce

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Polsce 57 262 nowe przypadki koronawirusa i 271 zgonów. Poinformował o tym w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceminister Kraska wskazywał, że dzisiejsza liczba zakażeń jest niższa niż wczoraj o 400 przypadków, ale - jak zaznaczył - w porównaniu z ubiegłym tygodniem wzrosła o 56 procent. Dodał, że liczba nowych zakażeń ciągle rośnie, a piąta fala pandemii nabiera impetu.

Liczba zajętych łóżek covidowych - jak mówił wiceminister - wzrosła w ciągu ostatniej doby o 174. W tej chwili w szpitalach przebywa 14,5 tysiąca pacjentów covidowych. Zmniejszyła się z kolei o 31 osób liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. Obecnie w Polsce zajęte są 1 074 takie urządzenia.

Waldemar Kraska poinformował także, że w Polsce wykonano wczoraj 178 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Wskazał, że coraz więcej jest przypadków zakażenia wariantem omikron. Nowa mutacja - jak mówił - została wykryta w 60 procentach przebadanych próbek. Dodał, że wariant omikron zaczyna powoli wypierać wcześniejszy wariant delta.

Od początku pandemii potwierdzono w Polsce prawie 4 miliony 753 tysiące zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło prawie 105 tysięcy zakażonych osób.

Więcej o: