Dr Rakowski dla "Polska Times": W szczycie będzie nawet do 900 tys. zakażeń dziennie

"Po fali omikronowej, o ile na globie nie pojawi się kolejny wariant, który będzie groźny, zjadliwy, infekcyjny, będzie można odtrąbić koniec pandemii" - mówi w "Polska Times" dr inż. Franciszek Rakowski z ICM Uniwersytetu Warszawskiego.

Na pytanie o piątą falę pandemii Rakowski ocenił: "Jest fala 1B, albo po prostu fala omikronowa". "Według eksperta konieczna była czwarta fala, która dopełniła proces epidemiczny, doprowadziła nas do odporności zbiorowej na deltę. A później niestety pojawił się w globalnym wymiarze wariant omikron, który powoduje niejako własną falę" - pisze "Polska Times".

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Nawet 900 tys. zakażeń dziennie

Punkty testowania przeciwko COVIDProf. Gut: Nie wszystkie testy antygenowe wykrywają omikron

Rakowski wskazał, że fala omikronowa dzieje się już na zaimmunizowanym społeczeństwie i dlatego współczynnik hospitalizacji i zgonów jest tak mały. Jak ocenił, w liczbach bezwzględnych to będzie dużo, dlatego że omikron przebiega bardzo szybko i gwałtownie, ma bardzo wysoka zakaźność, ale odbywa się to praktycznie bez poważnych restrykcji.

W Chełmnie i okolicy przybywa zakażeń. Do punktu szczepień po pierwszą dawkę zgłaszają się pojedyncze osobySkierowania na dawkę przypominającą szczepionki dla dzieci

W związku z tym w szczycie zakażeń liczyć będzie 140 tys. stwierdzonych przypadków (o ile system testowania to wytrzyma i nie będziemy mieli sztucznie mniejszych odczytów), a to będzie oznaczało 800-900 tys. przypadków zakażeń ludzi dziennie - powiedział Rakowski w "Polska Times".(PAP)

lgs/ mk/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: