Rusza szczepienie dawką przypominającą dzieci i młodzieży od 12. roku życia. Na stronach rządowych podano natomiast informację o niepożądanych odczynach poszczepiennych - wystąpiły one zaledwie w ok. 0,03 proc. przypadków, przy czym większość z nich była łagodna.
W piątek 28 stycznia rusza wystawianie skierowań na szczepienia przypominające dla nastolatków od 12. do 15. roku życia. Wcześniej, 24 stycznia, Ministerstwo Zdrowia wystawiło także skierowania dla osób od 16. do 18. roku życia. W przypadku tych grup stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) - z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.
Decyzje ws. dawek przypominających u młodzieży, jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zapadły na podstawie zaleceń Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia - uwzględniających stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat.
Więcej aktualnych wiadomości na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 51 119 917 dawek. Dotychczas po szczepieniu przeciw COVID-19 zgłoszono 17 874 niepożądane odczyny.
Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia, może mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Większość zgłoszonych dotąd po szczepieniu przeciw COVID-19 odczynów była łagodnych, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny, poza łagodnymi, jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 21 662 397 osób. Dawkę przypominającą podano 9 667 326 osobom.
(PAP) Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl/ ktl/ mir/
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl
*****
Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!