Studniówki 2022. Ministerstwo rekomenduje wstrzymanie się do 27 lutego

Już w maju maturzyści zasiądą przed arkuszami egzaminacyjnymi i zweryfikują swoją wiedzę zebraną w trakcie nauczania. W związku z tym, że zajęcia do 27 lutego nie odbywają się w murach szkolnych, pod znakiem zapytania stoi organizacja studniówek. Czy bal w tym roku się odbędzie? Tak, ale pod warunkiem zachowania limitów oraz reżimu sanitarnego - podaje Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje jednak wstrzymanie się z imprezami.
Zobacz wideo Polski Ład a koszty uzyskania przychodu. Kto straci? Ekspert odpowiada

W czwartek 27 stycznia weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nim, zawieszone zostały od czwartku 27 stycznia zajęcia stacjonarne w szkołach dla uczniów klas 5-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich. Nauka zdalna ma trwać do 27 lutego (to termin zakończenia ostatniej tury ferii w Polsce).

Studniówki 2022. Czy się odbędą?

W związku z przejściem w tryb zdalny nauczania wielu osobom nasuwa się na myśl pytanie o to, czy studniówki się odbędą. W niektórych szkołach bal już miał miejsce, ale istnieją też takie, w których uroczystość zaplanowana jest na koniec stycznia lub lutego. Jak podaje gov.pl: "Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne w sprawie organizacji uroczystości studniówkowych. Dotyczą one wydarzeń organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim".

Jeśli jednak istnieje możliwość ograniczenia zbiorowych wydarzeń, resort rekomenduje wstrzymanie się z organizacją studniówek do 27 lutego (do tego dnia obowiązuje nauka zdalna). - W pozostałych przypadkach zalecamy wzmocnienie reżimu sanitarnego i przygotowanie bezpiecznej przestrzeni, przy zachowaniu zasad dbałości o zdrowie własne i innych (maseczki, dezynfekcja) oraz odpowiedzialności społecznej - podsumowuje rzeczniczka prasowa resortu edukacji Anna Ostrowska w rozmowie z portalem Łódź Nasze Miasto.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Studniówki 2022. Wytyczne ministerstwa

W wytycznych przygotowanych przez ministerstwo edukacji znalazła się informacja, że uroczystości studniówkowe w budynku szkoły nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną lub hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19.

"W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej" - czytamy w opublikowanych wytycznych. 

Co ważne, uczestnik, który nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu lub wyzdrowieniu, będzie traktowany jako osoba niezaszczepiona, co oznacza, że "uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity" - podaje resort. Ponadto w miejscu imprezy obowiązują określone ograniczenia, nakazy i zakazy wprowadzone w związku z sytuacją epidemiologiczną.

Organizowanie uroczystości i spotkań jest więc możliwe, ale pod warunkiem zachowania limitów oraz reżimu sanitarnego. Pełną listę wytycznych ministerstwa można znaleźć na gov.pl

***

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!"

Więcej o: