EMA zatwierdziła tabletkę przeciw COVID-19. Lek Paxlovid wyprodukowała firma Pfizer

Europejska Agencja Leków zatwierdziła lek Paxlovid przeciw COVID-19 amerykańskiej firmy Pfizer. By został on dopuszczony do obrotu na unijnym rynku, ostateczną zgodę musi dać jeszcze Komisja Europejska, ale będzie to już tylko formalność.

Unijna agencja poinformowała, że Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w leczeniu na terenie Wspólnoty. Jest on przeznaczony dla osób dorosłych, które nie wymagają dodatkowego tlenu, a są w grupie ryzyka z możliwością ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Chodzi o osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiących na rzadkie choroby.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Eksperci unijnej agencji wydali rekomendację na podstawie badań z udziałem pacjentów z COVID. Wykazały one, że leczenie Paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem narażającym ich na ciężki przebieg zakażenia.

Pacjentów podzielono na dwie grupy - jedna zaczęła otrzymywać Paxlovid 5 dni po wystąpieniu objawów COVID, druga otrzymywała placebo. Po miesiącu leczenia 8 pacjentów z ponad tysiąca, którzy otrzymali lek, było hospitalizowanych przez okres dłuższy niż 24 godziny. Żadna nie zmarła. Natomiast z grupy ponad tysiąca osób, które otrzymywały placebo, 66 trafiło do szpitali, zmarło 9 osób.

Więcej o: