PAHO: W Ameryce odradza się odra i błonica. Bo przez COVID-19 dzieci nie przechodzą szczepień

Rozwój pandemii COVID-19 na obu kontynentach amerykańskich zagraża prawidłowemu rozwojowi i zdrowiu dzieci - ostrzega dyrektorka Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) Carissa F. Etienne. Dzieci nie chodzą do szkoły i na rutynowe szczepienia. W regionie pojawiają się ogniska odry i błonicy.

- W niektórych krajach pojawiają się ogniska chorób, które od dawna mieliśmy pod kontrolą - powiedziała w środę 26 stycznia Carissa F. Etienne, kierująca PAHO, które jest również regionalnym oddziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Amerykę Północną i Południową.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

PAHO: W Ameryce pojawiły się ogniska odry i błonicy

Jak dodała Etienne, w Brazylii pojawiły się ogniska odry, a na Haiti i Dominikanie - błonicy. Wywołana pandemią COVID-19 przerwa w szczepieniach dzieci może zaprzepaścić dwie dekady postępu w tej dziedzinie - podkreśliła dyrektorka PAHO.

Zaapelowała do rządów, by rutynowe szczepienia były traktowane jako niezbędne również teraz. - One były kluczowe przed pandemią i pozostają istotnym elementem działań związanych z COVID-19, by nasze dzieci nie były jeszcze bardziej zagrożone - zaznaczyła.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

- Równocześnie wiele dzieci opuszcza regularne wizyty lekarskie i nie chodzi do szkoły, to zagraża ich rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu - przekazała Etienne. Uzupełniła, że dla niektórych dzieci w regionie obecność w szkole oznacza nie tylko szansę na naukę i kontakt z rówieśnikami, ale również na uzyskanie pomocy medycznej czy zjedzenie pełnowartościowego posiłku.

Dyrektorka PAHO apeluje o przywrócenie nauki stacjonarnej

Dyrektorka PAHO wezwała rządy, do przywrócenia stacjonarnej edukacji dla możliwie największej liczby uczniów, o ile jest to bezpieczne. Przedstawiła również zestaw instrukcji mających zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne w placówkach oświaty.

- Jeżeli chodzi o szczepienie dzieci przeciwko COVID-19, musimy najpierw objąć nimi najbardziej narażone na ciężki przebieg tej choroby grupy, ale tam, gdzie jest wystarczająca liczba szczepionek, należy rozważyć podawanie jej również dzieciom, by zmniejszyć transmisję koronawirusa - powiedziała Etienne.

Sejm. Zdjęcie ilustracyjneSejm jeszcze w czwartek zajmie się nowym projektem? Pomysł Hoca do kosza

Dyrektorka PAHO przekazała również, że ciężkie, wymagające hospitalizacji, przypadki COVID-19 zdarzają się częściej u dzieci, które już wcześniej chorowały, np. na cukrzycę czy astmę, ale większość z nich udaje się wyleczyć.

W tym tygodniu w regionie Ameryk wykryto najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii - ponad 8 mln. Krzywa infekcji w USA i Kanadzie spada, ale rośnie liczba przypadków w krajach Ameryki Łacińskiej. Brazylia, Argentyna i południowe stany Meksyku przechodzą przez szczyt kolejnej fali infekcji. Szybko rośnie liczba zakażeń w Peru, Boliwii, Ekwadorze i Paragwaju.

PAP adj/ tebe

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: