Projekt Hoca do kosza, PiS ma nowy pomysł. Sejm "prawdopodobnie" zajmie się nim jeszcze w czwartek

Nowy projekt dotyczący weryfikacji zdrowotnej pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2 będzie prawdopodobnie projektem poselskim. Sejm zajmie się nim prawdopodobnie w czwartek - przekazał w Sejmie wiceminister Waldemar Kraska.
Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Pytany w Sejmie przez posła Rajmunda Millera o to, czy resort zdrowia złoży nowy projekt ustawy dotyczący weryfikowania stanu zdrowotnego pracowników pod kątem zakażenia COVID-19, wiceminister zdrowia odparł: "będzie to prawdopodobnie projekt poselski i prawdopodobnie dzisiaj [w czwartek - red.] będzie procedowany".

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Mobilny punkt testowy w ŁodziWzrost zakażeń, dr Zaczyński alarmuje: Może zabraknąć personelu

Projekt Hoca dot. weryfikacji do kosza

Nowy projekt ustawy dotyczący kwestii weryfikacji zdrowotnej pracowników pod kątem zakażenia COVID-19 zapowiedział po wieczornym wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu wicemarszałek i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Natomiast marszałkini Sejmu Elżbieta Witek w środę poinformowała, że projekt zastępujący ten złożony przez posła Czesława Hoca wpłynął do Sejmu.

Jak wyjaśnił w czwartek w radiowej Trójce wiceprzewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha, w nowych rozwiązaniach chodzi o zastąpienie zapisu mówiącego o okazywaniu pracodawcy certyfikatu covidowego testem. Test - jak powiedział poseł - nie będzie obowiązkowy, ale pracownik będzie mógł go wykonać raz w tygodniu. Jego wynik będzie ważny siedem dni. Natomiast, jeśli jakiś pracownik nie wykona testu, a w pracy osoba mająca negatywny wynik badania zarazi się, to będzie on musiał na wniosek zakażonego zapłacić odszkodowanie.

Na jutro [piątek - red.] lub wtorek planowane jest dodatkowe posiedzenie sejmu. Wszystko w związku z brakiem większości dla projektów covidowych

- poinformował z kolei dziennikarz Klaudiusz Slezak na Twitterze.

Rząd wprowadzi weryfikację covidową?

Projekt ustawy złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS, w tym posła Czesława Hoca zakładał, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji. Procedowanie rozpoczęło się w połowie grudnia 2021 roku, 15 grudnia odbyło się wysłuchanie publiczne. Zgodnie z założeniami przepisy miały "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

18 stycznia o projekcie ustawy pozyskiwanie wypowiedział się rząd. Wskazał, że "zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy". Zasugerował też, aby go uzupełnić o przepis, że finansowanie testów diagnostycznych - ok. 1 mld zł rocznie - pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Natomiast dzień wcześniej, 17 stycznia, na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że projekt tej ustawy jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa. - Uważam, że ta ustawa, jej dalsze procedowanie, jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia - powiedział Niedzielski.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Adam Niedzielski, szef resortu zdrowiaTesty w aptekach miały być masowe. Niedzielski: w programie są 64 placówki

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

>>> Wylicytuj metamorfozę z Avanti24.pl

Więcej o: