Testy w aptekach miały być masowe. Adam Niedzielski: w programie są 64 placówki

64 apteki uczestniczą w programie testowania na COVID-19 - poinformował w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski. Kolejne 19 placówek przesłało natomiast dokumenty zgłoszeniowe.
Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że od czwartku 27 stycznia w aptekach można wykonać darmowy test antygenowy na obecność koronawirusa. Wskazał, że w programie uczestniczą na starcie 64 apteki - jak zauważa jednak RMF24, to zaledwie pół procenta wszystkich tego typu placówek.

Więcej aktualnych wiadomości na temat koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Radą Medyczną"Wszyscy Polacy przecież nie umrą". Rządzących z COVID-em wojna na siedząco [WYWIAD]

Adam Niedzielski: Rusza testowanie w kierunku COVID-19 w aptekach

Niedzielski dodał, że kolejne 19 placówek przesłało dokumenty zgłoszeniowe. Poinformował również, że na stronie pacjent.gov.pl można znaleźć informacje na temat programu testowania i mapę testujących aptek.

Testy będą wykonywali farmaceuci w aptece, nie można ich zabrać do domu. Wyniki będą dostępne po kilkunastu minutach. Będzie je można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Testy są darmowe. Nie ma limitu testów, które może wykonać jedna osoba. W programie uczestniczą jedynie wybrane apteki.

Naukowcy z UW: Za dwa tygodnie nawet 130 tys. dobowych zakażeń koronawirusem

Według najnowszej prognozy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego za dwa tygodnie możemy spodziewać się, że dobowa liczba zakażeń może wzrosnąć nawet do 130 tys. 

- Musimy zastanowić się, czy wykryjemy taką liczbę przypadków. Na przeszkodzie może stanąć wydolność systemu testowania. Już teraz widzimy, że system zacina się, są długie kolejki do punktów pobrań. Być może możliwość wykonania testu w aptece udrożni system i uda się zarejestrować taką liczbę przypadków - powiedział dr Franciszek Rakowski w RMF FM. Dodatkowo kwarantanna może objąć nawet dwa miliony Polaków. Osiągnięcie szczytu hospitalizacji spodziewane jest na koniec lutego.

Szpital w Wolicy. 14.05.2020 r.Wolica k. Kalisza: szpital wstrzymał przyjęcia pacjentów. Ognisko koronawirusa w placówce

Więcej o: