USA. Coraz więcej przypadków "ukrytego omikrona". Nowy wariant dominuje już w Danii

W Stanach Zjednoczonych wykryto już niemal 100 przypadków nowego wariantu omikrona - BA.2. Pojawił się on już w 40 krajach - pisze w środę "New York Post". Według nowojorskiego dziennika wirus jest powszechnie nazywany "ukrytym omikronem", bowiem ma cechę genetyczną, która czyni go trudniejszym do wykrycia.

''Wariant BA.2 jest jednym z co najmniej czterech pochodnych omikrona, które zostały wykryte. Stał się już dominującą formą wirusa w Danii'' - podał "NYP".

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Gazeta zwraca uwagę, że od połowy listopada blisko 40 krajów przesłało prawie 15 000 sekwencji genetycznych BA.2 do globalnej platformy wymiany danych o koronawirusach (GISAID). Do wtorku 96 z nich pochodziło z Ameryki. 

Naukowcy informowali o wariancie już w grudniu. Wskazywali wówczas, że niektóre testy PCR mogą nie odróżniać od krążących obecnie wariantów wirusa.

Czytaj więcej: Omikron - pojawił się nowy typ, trudniejszy do zidentyfikowania 

BA.2 stanowi bardzo niski odsetek wirusów na świecie 

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) BA.2 stanowi ''bardzo niski odsetek wirusów krążących w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Nawet tam, gdzie rozprzestrzenił się szeroko, nie jest bardzo groźny''.

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjne. Koronawirus. Fatalne prognozy dla Polski: 130 tys. zakażeń i aż 2 mln na kwarantannie

Jak zaznaczył ''NYP'' powołując się na ekspertów, BA.2 nie dowiódł, że nie można uczyć się dalej żyć z Covid-19 jako nową rzeczywistością.

''Do tej pory lekarze nie są pewni, czy ktoś chory z powodu omikrona może następnie zostać zainfekowany przez nowy szczep. Ale wielu ma nadzieję, że jeśli tak, to wywoła znacznie mniej poważne objawy'' - relacjonuje nowojorska gazeta.

Wirusolog Robert Garry: nie sądzę, że ten wariant jest o wiele gorszy niż obecna wersja omikrona

USA: Trzecia dawka szczepionki Moderny lub Pfizera oferuje silną ochronę przeciwko wariantowi omikron Wielka Brytania. Większość zakażonych omikronem to ozdrowieńcy

O BA.2 pisał też ''Washington Post'', który cytował m.in. wirusologa z Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie Roberta Garry. - Warianty przychodzą, warianty odchodzą. (..) Nie sądzę, że istnieje jakikolwiek powód, aby sądzić, że ten jest o wiele gorszy niż obecna wersja omikrona' - uspokajał Garry.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła jednak, że BA.2 rozprzestrzenia się w wielu krajach i są obawy, że może być jeszcze bardziej zakaźny niż szczep omikron BA.1.

 "Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami" -

https://allegro.pl/oferta/wosp-pakiet-ksiazek-dla-dzieci-z-autografami-11739165083

Więcej o: