Badanie przeprowadzono na podstawie danych około 25 tys. hospitalizowanych w związku z zakażeniem koronawirusem pacjentów, które porównano z historią stanu zdrowia 100 tys. wybranych członków populacji. Wyniki wskazały na większe prawdopodobieństwo powrotu ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz niemal 5-krotnie większe ryzyko śmierci w ciągu 10 miesięcy - podała agencja Bloomberg.
"Nasze wyniki sugerują, że osoby przyjęte do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem są zdecydowanie bardziej narażone na inne problemy zdrowotne w ciągu następujących po hospitalizacji miesięcy" - powiedział epidemiolog Krishnan Bhaskaran.
Opublikowane we wtorek badania są kolejnymi, które zwracają uwagę na długotrwałe efekty zakażenia koronawirusem.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Duńskie badania wskazały wcześniej, że nawet rok po przebytej hospitalizacji trzy czwarte byłych pacjentów covidowych zmaga się z chronicznym zmęczeniem i innymi problemami fizycznymi, 25 proc. z nich skarży się na ataki niepokoju i inne dolegliwości psychiczne.
Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Florydy odkryli, że hospitalizowani dorośli poniżej 65. roku życia są 223 proc. bardziej narażeni na śmierć w ciągu roku po przebyciu COVID-19 niż osoby o podobnym profilu medycznym, które nie zakaziły się SARS-CoV-2.
(PAP) jbw/ jar/
Koronawirus: więcej informacji na stronie gov.pl.
****
"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"