Wielka Brytania. Większość zakażonych omikronem to ozdrowieńcy

Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii poinformowali, że poddani co najmniej tygodniowej hospitalizacji chorzy na COVID-19 pacjenci są zdecydowanie bardziej narażeni na nawrót ciężkiego przebiegu schorzenia lub śmierć. Ustalono także, że dwie trzecie osób, które zakaziły się wariantem omikron, wcześniej przeszły już koronawirusa.

W Wielkiej Brytanii prowadzone są badania przesiewowe ochotników, w których przetestowano już ponad dwa miliony osób. Najnowsze wyniki dotyczą chorych zakażonych wariantem omikron. Na początku stycznia  wykonano 100 tys. testów PCR, z których ok. 4 tys. okazało się pozytywnych. Podczas dokładnej analizy próbek okazało się, że niemal wszyscy byli zakażeni omikronem.

U 65 proc. osób, u których potwierdzono zakażenie omikronem, było to już kolejne zakażenie. 2/3 badanych chorowało już wcześniej na jeden z poprzednich wariantów koronawirusa - podaje BBC.

Do reinfekcji najczęściej dochodzi w określonych grupach – u personelu medycznego, a także u osób, które mają dzieci albo liczną rodzinę mieszkającą pod jednym dachem. 

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Hospitalizowani pacjenci z COVID-19 dwa razy bardziej narażeni na śmierć 

Kolejne badanie przeprowadzili naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii. Wynika z niego, że chorzy, którzy byli hospitalizowani z powodu koronawirusa co najmniej tydzień, są zdecydowanie bardziej narażeni na nawrót ciężkiego przebiegu schorzenia lub śmierć. Badanie przeprowadzono na danych około 25 tys. hospitalizowanych w związku z zakażeniem koronawirusem pacjentów, które porównano z historią stanu zdrowia 100 tys. wybranych członków populacji.

Koronawirus. Praca medyków (zdjęcie ilustracyjne)MZ: 53 420 zakażeń koronawirusem i 276 ofiar

Wyniki wskazały na większe prawdopodobieństwo powrotu ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz niemal 5-krotnie większe ryzyko śmierci w ciągu 10 miesięcy - podała agencja Bloomberg.

- Nasze wyniki sugerują, że osoby przyjęte do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem są zdecydowanie bardziej narażone na inne problemy zdrowotne w ciągu następujących po hospitalizacji miesięcy - powiedział epidemiolog Krishnan Bhaskaran.

Koronawirus w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Omikron - jak długo utrzymują się objawy?

Opublikowane we wtorek badania są kolejnymi, które zwracają uwagę na długotrwałe efekty zakażenia koronawirusem.

Duńskie badania wskazały wcześniej, że nawet rok po przebytej hospitalizacji trzy czwarte byłych pacjentów covidowych zmaga się z chronicznym zmęczeniem i innymi problemami fizycznymi, 25 proc. z nich skarży się na ataki niepokoju i inne dolegliwości psychiczne.

Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Florydy odkryli, że hospitalizowani dorośli poniżej 65. roku życia są 223 proc. bardziej narażeni na śmierć w ciągu roku po przebyciu COVID-19 niż osoby o podobnym profilu medycznym, które nie zakaziły się SARS-CoV-2. (PAP)

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na gov.pl

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

Więcej o: