Czerwińska po naradzie w PiS prosiła opozycję o "solidarność". Zapytano o Pegasusa. "Taki teatrzyk"

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła we wtorek wieczorem, że Prawo i Sprawiedliwość chce w ciągu dwóch najbliższych dni zebrać różne pomysły na walkę z COVID-19, tak by mogły być procedowane w Sejmie. Zaapelowała też do opozycji o odpowiedzialność.

We wtorek wczesnym popołudniem doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Po zakończeniu rozmów rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że tzw. projekt lex Hoc ustawy o weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw Covid-19 będzie nadal procedowany w Sejmie. Ma zostać jednak uzupełniony o propozycje zgłoszone przez opozycję. Nowy projekt ma zostać przedstawiony w środę lub czwartek.

Zobacz wideo

Czytaj więcej: Opozycja po spotkaniu z Morawieckim i Kaczyńskim: "ściema i porażka, wstyd!". Niepewny los ustawy Hoca

Rzeczniczka PiS o ustawie Hoca. "Chcielibyśmy zebrać pomysły. Zobaczymy"

Wieczorem w Sejmie zebrał się klub PiS. Po zakończeniu około godzinnych obrad, z dziennikarzami spotkała się rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Jak relacjonowała, było to "posiedzenie cykliczne, rutynowe" takie, jakie odbywa się zwykle przed sesją Sejmu. Zwróciła zarazem uwagę, że tym razem jednak spotkanie klubu zwołano wieczorem, a nie w dniu posiedzenia Sejmu, co - według niej - dało posłom PiS więcej czasu na dyskusję. - I prawdopodobnie będziemy tą formułę wieczorną powtarzać - zaznaczyła Czerwińska. Dodała, że tematem obrad klubu były przede wszystkim sprawy związane z porządkiem obrad Sejmu.

Odnosząc się do "lex Hoc", Czerwińska potwierdziła, iż Prawo i Sprawiedliwość chce w ciągu dwóch najbliższych dni zebrać różne pomysły na walkę z COVID-19. - Chcielibyśmy w środę lub w czwartek zebrać te pomysły, ten pakiet rozwiązań, żeby propozycja takiego wspólnego - na to liczymy - projektu ustawy weszła pod dyskusję w Sejmie - powiedziała. - Zbieramy te rozwiązania i zobaczymy, w jakim kierunku Sejm zacznie procedować  - dodała.

Dopytywana, czy oznacza to, iż "lex Hoc" nie będzie dalej procedowany w Sejmie, rzeczniczka PiS odparła: - Nie wiemy, w którym kierunku legislacyjnym zostaną spięte te rozwiązania.

Apelujemy, oczekujemy, że opozycja, która też tworzy przecież klasę polityczną, w duchu odpowiedzialności będzie do tych kwestii podchodzić i nie będzie czynić z tego tematu do bieżącej walki politycznej, szczególnie, że sama wskazuje, że takie rozwiązania są potrzebne

- dodała Czerwińska.

Czerwińska pytana o nowe ustalenia ws. inwigilowanych Pegasusem

Rzeczniczka PiS została też zapytana o najnowsze ustalenia ekspertów z kanadyjskiej grupy Citizen Lab, którzy odkryli, że inwigilowani przy użyciu Pegasusa byli - oprócz senatora KO Krzysztofa Brejzy, mec. Romana Giertych i prok. Ewy Wrzosek - także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak oraz Tomasz Szwajgiert - współautor książki o obecnym szefie MSWiA Mariuszu Kamińskim.

Polska naprawdę mierzy się z bardzo trudnymi wyzwaniami - to jest przede wszystkim walka z pandemią, obrona granic, bardzo trudna sytuacja na Ukrainie (...) To są ważne tematy, a to, czym zajmuje się opozycja, niestety też część dziennikarzy, to już my w takim teatrzyku nie będziemy brać udziału

- odpowiedziała Czerwińska. 

*

autorzy: Marta Rawicz, Krzysztof Kowalczyk, PAP

mkr/ krz/ godl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

Więcej o: