Omikron - jak długo utrzymują się objawy zakażenia nowym wariantem koronawirusa?

Pandemia COVID-19 utrzymuje się od 2020 roku i budzi wiele obaw przede wszystkim przez nowe odmiany wirusa. Aktualnie wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej jest omikron. W Polsce odpowiada już za 25 proc. nowych zakażeń. Jak długo utrzymują się jego objawy?
Zobacz wideo PSL poprze projekt ustawy posła Hoca? Pytamy wicemarszałka Sejmu

Omikron zdominował inne odmiany wirusa w wielu krajach - również w Polsce, gdzie odpowiada już za 25 proc. nowych zakażeń - oficjalnie wykryto 1351 przypadków. Mimo że istnieją dowody na umiarkowane zmniejszenie ryzyka jego hospitalizacji w porównaniu z wariantem delta, to stanowi duże zagrożenie dla służby zdrowia, która przez jego szybkie rozprzestrzenianie może stanąć w obliczu przesilenia. 

"Nasze badanie wykazało, że omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC - variant of concern) wykazuje największą trwałość w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego delty i jego szybkiego rozprzestrzeniania" - napisali w raporcie  naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kioto zamieszczonym na serwisie bioRxiv. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Pfizer rozpoczął badania nad szczepionką chroniącą przed omikronem

Jak długo utrzymują się objawy wariantu omikron? "W ciężkich przypadkach trwa to znacznie dłużej"

Najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami przy zakażeniu wariantem omikron są: katar, ból głowy, zmęczenie, kichanie, kaszel, ból gardła, wymioty, utrata apetytu, nocne poty, wysypka. Łagodny przebieg sprawia, że łatwo jest je pomylić z przeziębieniem. Jak długo utrzymują się symptomy?

Na pytanie to odpowiedziała epidemiolog dr Lisa Maragakis w artykule dla Johns Hopkins University School of Medicine. - Osoby doświadczające łagodnego przebiegu COVID-19 zwykle wracają do zdrowia w ciągu jednego do dwóch tygodni - stwierdziła. - W ciężkich przypadkach trwa to znacznie dłużej. Może to zająć nawet sześć tygodni i dłużej. Może przy tym dojść do trwałego uszkodzenia serca, nerek, płuc i mózgu - dodała.

Lekarze i pielęgniarki szpitala w Rybniku skarżą się na falę hejtuRybnik. Lekarze mają dość hejtu. Szpital zgłasza groźby do prokuratury

Więcej o: