Szczepionka przeciwko COVID-19. Pfizer rozpoczął badania nad szczepionką chroniącą przed omikronem

Pfizer ogłosił we wtorek, że rozpoczęto badania kliniczne nad zmienioną formułą szczepionki chroniącej przed wariantem koronawirusa omikron - informuje serwis informacyjny Axios.

Badania wykazały, że dawki przypominające szczepionki Pfizer-BioNTech skutecznie neutralizują omikron. Przyjęcie tylko dwóch podstawowych dawek jest o wiele mniej efektywne.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Pfizer o omikronie: Zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym

- Chociaż obecne badania i rzeczywiste dane pokazują, że dawki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją z powodu omikrona, zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdy ta ochrona z czasem osłabnie i ewentualnie pomóc w rozwiązaniu problemu omikrona i nowych wariantów w przyszłości - skomentowała Kathrin Jansen, kierowniczka działu badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

W badaniach klinicznych weźmie udział do 1420 osób od 18 do 55 lat podzielonych na trzy grupy.

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Jedna z wyodrębnionych grup otrzyma dwie dawki szczepionki Pfizera przeciw COVID-19, inna dwie dawki i dawkę przypominającą, a trzecią szczepionkę o zmienionej formule mającej chronić przed wariantem omikron.

Omikron. Wirus pozostaje na powierzchniach plastikowych do ośmiu dni

Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa - wykazało nowe badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto. Omikron może przetrwać na plastiku do 193,5 godzin - ok. osiem dni, a na skórze do ponad 21 godzin - sprecyzowano.

"Nasze badanie wykazało, że omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC - variant of concern) jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia" - napisano w publikacji naukowej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Japońscy badacze przekazali, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol - w porównaniu z pierwotnym szczepem COVID-19, omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym. "Wysoce zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów (...) zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)" - napisano.

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Omikron jest wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Badanie nie zostało jeszcze ocenione przez inne instytucje badawcze.

PAP, kjm/ jar/, ska/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: