"Do przyjęcia szczepionki przekonał mnie głos ekspertów" - ogłasza Duda. Co zrobiłby z projektem Hoca?

- Do przyjęcia szczepionki przekonał mnie głos ekspertów. Chciałbym, aby każdy z państwa mógł podjąć taką świadomą decyzję - powiedział prezydent Andrzej Duda, zapraszając do udziału w Prezydenckim Panelu Ekspertów "Info Covid-19. Zapytaj - Zdecyduj", który odbędzie się w czwartek. Tymczasem przed kilkoma dniami szefa gabinetu Dudy zapytano, jakie jest stanowisko prezydenta ws. ustawy o weryfikacji szczepień. - Na pewno ją przeanalizuje - zadeklarował.

- Pandemia dotyka każdego z nas. Chorujemy my, chorują nasi bliscy. Codziennie musimy poddawać się licznym ograniczeniom. Ja również mam doświadczenia z tą chorobą. Jestem przekonany, że przyjęcie trzech dawek szczepionki przeciwko COVID-19 miało wpływ na łagodny przebieg zakażenia - powiedział prezydent w krótkim telewizyjnym wystąpieniu.

Do przyjęcia szczepionki przekonał mnie głos ekspertów. Chciałbym, aby każdy z państwa także mógł podjąć taką świadomą decyzję. To skłoniło mnie do zorganizowania w Pałacu Prezydenckim spotkania 27 stycznia, podczas którego zaproszeni eksperci udzielą odpowiedzi na państwa pytania - zapraszam do aktywnego udziału. - Zapytaj-zdecyduj!

- dodał Duda.

Uczestnicy Panelu - jak poinformowało we wtorek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP - odpowiedzą na najważniejsze pytania dot. medycznych aspektów walki z pandemią COVID-19.

Andrzej Duda zachęca do szczepień. Co zrobi z ustawą Hoca?

5 stycznia poinformowano, że Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem (był to drugi raz, gdy wykryto u niego COVID - poprzednio pozytywny wynik testu prezydent otrzymał w październiku 2020 r.). Duda wrócił do aktywności po dwóch tygodniach. - Mówię wszystkim, że już ozdrowiałem, na szczęście choroba tym razem zupełnie nie była poważna - mówił podczas swojego pobytu na narciarskim maratonie w Zakopanem. - Jeżeli ktoś wątpi w skuteczność szczepień, to z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że teraz, po trzech dawkach szczepienia, znacznie lżej zniosłem chorobę - wskazywał.

Przypomnijmy: w politycznych kuluarach trwa dyskusja na temat projektu o weryfikacji covidowej, który zakłada m.in. możliwość egzekwowania od pracowników negatywnego testu. Projekt złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele (stąd nazywana też "ustawą Hoca") - zakłada on też, że pracownik będzie mógł dobrowolnie poinformować, czy jest zaszczepiony). Projektowi jest przeciwna część klubu PiS. Najprawdopodobniej wejdzie on do najbliższego porządku obrad (te są planowane na 26-27 stycznia. O stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. projektu oraz pojawiające się medialne doniesienia, że głowa państwa może zawetować propozycję, PAP spytała przed paroma dniami szefa gabinetu prezydenta, Pawła Szrota. - Ustawa pana posła Hoca jest na bardzo wstępnym etapie prac sejmowych i trudno powiedzieć, jaki będzie ostatecznie jej wynik i czy zostanie ona w ogóle uchwalona, bo tu są przeróżne trudności polityczne - odpowiedział prezydencki minister. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli ustawa trafi na biurko prezydenta, Andrzej Duda "na pewno ją przeanalizuje".

Szrot podkreślił, że prezydent opowiada się za dobrowolnością szczepień przeciwko COVID-19. - Ta ustawa dotyka trochę innej materii, natomiast również dotyka bardzo wrażliwych kwestii, wrażliwych danych, dóbr osobistych obywateli - zauważył Szrot.

*

PAP

Autorka: Agata Zbieg, agz/ mhr/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: