Według rezultatów uzyskanych przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kioto omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa. Jak wykazały analizy, może on przetrwać na plastiku do 193,5 godziny - ok. 8 dni, a na skórze do ponad 21 godzin - sprecyzowano.
Dla porównania średnie czasy przeżycia pozostałych wariantów koronawirusa na plastiku i skórze wynoszą odpowiednio: 56 i ok. 9 godzin dla oryginalnego szczepu z Wuhan, 191 i ok. 20 godzin dla wariantu alfa, ok. 157 i 19 godzin dla wariantu beta, 59 i 11 godzin dla wariantu gamma oraz 114 i 21 ok. 17 godzin dla wariantu delta.
Japońscy badacze przekazali, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem COVID-19, omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym. "Zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów [...] zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)" - napisano w raporcie.
Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), omikron jest wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej. W pozostałych częściach świata jest zresztą podobnie. W niektórych regionach i krajach, jak np. Hongkong czy Japonia, okimron odpowiada za wszystkie wykrywane obecnie przypadki koronawirusa [dane za Our World In Data - serwisem wspieranym przez Uniwersytet Oksfordzki].
Badanie naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kioto nie zostało jeszcze ocenione przez inne instytucje badawcze. Autorzy zamieścili jego wyniki na serwisie bioRxiv, na którym umieszczane są rezultaty badań z dziedziny biologii.
***
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.
---
Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.