Boris Johnson w czasie pierwszego lockdownu miał przyjęcie urodzinowe. Policja wszczyna śledztwo

Brytyjski premier Boris Johnson miał przyjęcie urodzinowe podczas pierwszego koronawirusowego lockdownu, w czerwcu 2020 roku, kiedy spotkania towarzyskie w pomieszczeniach były zakazane - podała w poniedziałek ITV News. Jak informuje Independent, londyńska policja metropolitalna wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie imprez, które miały odbywać się na Downing Street.
Zobacz wideo Minister Niedzielski poda się do dymisji? Soboń: Byłoby szkoda

Według ITV News w przygotowaniach do przyjęcia, które odbyło się 19 czerwca, uczestniczyła żona premiera, Carrie Johnson, a w wydarzeniu wzięło udział do 30 osób.

W odpowiedzi na te zarzuty biuro Johnsona w komunikacie przesłanym do ITV oświadczyło: "Grupa pracowników zebrała się na krótko w sali gabinetowej, aby życzyć premierowi wszystkiego najlepszego. Premier był tam krócej niż 10 minut".

W bieżącym tygodniu ma zostać opublikowany raport w sprawie nieformalnych spotkań towarzyskich i imprez na Downing Street. Od jego wyniku wielu posłów konserwatywnych uzależnia decyzję, czy wysłać wniosek o wotum nieufności wobec Johnsona.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielka Brytania. Boris Johnson notorycznie łamał zasady lockdownu

W połowie stycznia "Daily Mirror" ujawnił, że w biurze brytyjskiego premiera na Downing Street regularnie odbywały się alkoholowe spotkania, nazwane "winnymi piątkami" i nie zaprzestano ich po wprowadzeniu restrykcji covidowych, kiedy spotkania towarzyskie były zakazane.

Wcześniej brytyjska prasa donosiła o innych spotkaniach towarzyskich na Downing Street w czasie, gdy w kraju obowiązywały surowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

Wielka Brytania. Londyńska policja wszczyna śledztwo

W związku z licznymi doniesieniami o łamaniu zasad lockdownu przez brytyjskiego premiera sprawie postanowiła przyjrzeć się londyńska policja metropolitalna [z ang. Met Police - przyp red.].

Mogę potwierdzić, że Met prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie szeregu wydarzeń, które miały miejsce na Downing Street i Whitehall w ciągu ostatnich dwóch lat, w związku z potencjalnymi naruszeniami regulacji dotyczących COVID-19

- powiedziała komisarka Met Cressida Dick cytowana przez Independent. Jak dodała, opinia publiczna jest "głęboko zaniepokojona" niefrasobliwymi poczynaniami polityków. Dick powiedziała jednak, że o wynikach przesłuchań policja nie będzie informowała na bieżąco. Ujawniane będą jedynie najbardziej "istotne punkty" ustaleń śledczych.

Jednocześnie, jak zaznaczają przedstawiciele rządu i służby, nadal prowadzone będzie wewnętrzne dochodzenie w sprawie możliwych naruszeń regulacji covidowych. Kieruje nim urzędniczka służby cywilnej Sue Gray. 

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: