Litwa. Z powodu braku personelu mogą pracować bezobjawowo chorzy na COVID-19

Na Litwie od poniedziałku z powodu dużej liczby zakażeń koronawirusem i braku pracowników osoby zatrudnione w kluczowych branżach, które mają bezobjawową formę COVID-19 bądź miały jedynie kontakt z osobą chorą, nie podlegają obowiązkowi izolacji i mogą pracować.
Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Taką decyzję litewski rząd podjął, by zapewnić funkcjonowanie najważniejszych branż jak energetyka, transport oraz funkcjonowanie struktur spraw wewnętrznych i związanych z systemami obrony narodowej. Ta zasada dotyczy też większości pracowników służby zdrowia.

Decyzję o tym, czy osoba mająca bezobjawową formę choroby, bądź która miała kontakt z osobą zainfekowaną, ma pozostać na stanowisku pracy, podejmie pracodawca z uwzględnieniem konieczności zapewnienia funkcjonowania firmy bądź instytucji.

Od poniedziałku na Litwie obowiązują też nowe ogólne zasady samoizolacji. Na wzór Danii i Szwecji obowiązek dotyczy tylko osób mieszkających razem z osobą zainfekowaną. Izolacja nie jest wymagana, jeżeli kontakt z osobą chorą miał miejsce w pracy.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Koronawirus na Litwie. Szczyt zakażeń przypadnie na początek lutego

Minionej doby na Litwie odnotowano 5785 zakażeń koronawirusem, a na COVID-19 zmarło 10 osób. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 2437,3.

W ubiegłym tygodniu odnotowano rekordową dobową liczbę zakażeń – 7057. Litewscy eksperci prognozują, że szczyt infekcji wariantem Omikron przypadnie w kraju na początek lutego, a dobowy przyrost zakażeń będzie wówczas wynosił około dziewięciu tys.

***

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: